Według najnowszych badań, wystawienie ciężarnej kobiety na zanieczyszczenie powietrza może znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u jej dzieci, wnuków, a nawet prawnuków.
Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego (APS) przebadali trzy pokolenia myszy - potomstwo samic narażonych na cząsteczki zanieczyszczonego powietrza.
Zespół badawczy porównał komórki pobrane z płuc poszczególnych pokoleń zwierząt i porównał je z komórkami zwierząt z grupy kontrolnej.
Potomstwo samic narażonych na zanieczyszczenia w trakcie ciąży posiadało znacznie zwiększony interleukin, które odpowiadają za regulację układu immunologicznego.
Interleukiny to grupa cytokin, czyli białek, które pobudzają komórki biorące udział w odpowiedzi odpornościowej organizmu (np. stymulują powstanie gorączki podczas stanu zapalnego organizmu).
Przełom w badaniach
Jak zauważono, wysoki poziom interleukin jest markerem diagnostycznym, który świadczy o wysokim ryzyku astmy. I chociaż poziom ten jest odpowiednio większy u pierwszej i drugiej generacji, ryzyko u następnych pokoleń również jest większe niż u zdrowego miotu.
Dodatkowo wystawienie na zanieczyszczenia skutkowało pewnymi zmianami epigenetycznymi.
W uproszczeniu oznacza to, że negatywne efekty oddziaływania zanieczyszczeń na matkę zostały przekazane potomstwu w ramach dziedziczności pozagenowej (dziedziczenie nie jest związane z mutacjami DNA).
Naukowcy odkryli, że nietypowa metylacja DNA - reakcja biochemiczna odpowiedzialna za prawidłowości w kodzie genetycznym - prowadzi do transpokoleniowego wzrostu ryzyka zachorowalności na astmę u kilku następujących po sobie pokoleń.
- Monitorowanie zmian w procesie metylacji DNA może przyczynić się do uznania astmy nie tylko za chorobę zapalną, ale też epigenetyczną (chorobą genetyczną nie związaną z mutacjami - red.) - tłumaczy Alexey Fedulov, jeden z badaczy.
- To może całkowicie odmienić metody terapii - dodaje.
Sprawdź, czym oddychasz
Chcesz wiedzieć, jakim powietrzem oddychasz? Możesz to sprawdzić szybko i łatwo w serwisie smogowym TVN Meteo. Znajdziesz tam najświeższe dane pomiarowe z całej Polski w formie wygodnej mapy.
Jeśli dokucza Ci alergia, warto na bieżąco sprawdzać stężenie i tendencje pylenia w Twoim regionie.
Możesz to zrobić w serwisie alergicznym TVN Meteo - gdziekolwiek jesteś, gdziekolwiek potrzebujesz. Serwis jest dostępny także na urządzeniach mobilnych.
Autor: sj/ja / Źródło: Sciencedaily