Zaćmienie Księżyca na Waszych zdjęciach

[object Object]
Prognozowane zachmurzenie najbliższej nocy (Ventusky.com)Ventusky.com
wideo 2/7

W piątek mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca. To niejedyna atrakcja astronomiczna, jaką można było zaobserwować tej nocy.

O zaćmieniu Księżyca możemy mówić, gdy naturalny satelita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce, oraz wejdzie w cień Ziemi. Atmosfera planety zmienia kolor światła odbijanego od Księżyca na czerwony.

Kolejne takie zjawisko spodziewane jest dopiero w 2123 roku. Obecnie uwieczniło je na zdjęciach wielu Reporterów 24.

Na Kontakt 24 dostaliśmy niesamowite fotografie!

Krwistoczerwony Srebrny Glob

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba było żadnych specjalistycznych instrumentów - wystarczyło gołe oko. I dobra pogoda.

Srebrny Glob przybrał barwę krwistoczerwoną. Dlaczego? Ponieważ podczas fazy całkowitego zaćmienia światło słoneczne nie docierało bezpośrednio do naszego satelity. Księżyc był oświetlany przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę. Podobne zjawisko obserwujemy podczas wschodu i zachodu Słońca.

Świecąca jasno Czerwona Planeta

Księżycowi towarzyszyło też inne ciało niebieskie - Mars, który "zaświeciło" jaśniejszym niż zwykle światłem. Wszystko dzięki zjawisku Wielkiej Opozycji Marsa. Czerwona Planeta znalazła się wobec Ziemi po przeciwnej stronie niż Słońce, została oświetlony promieniami słonecznymi.

Wasze zdjęcia:

Autor: anw/aw / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Palmer62/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości