Najnowsze

Zawrzało w Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Trzęsienie ziemi w Indonezji

Najnowsze

Autor:
kw
Źródło:
Reuters
15 lat trzęsień ziemi
NOAA Science On a Sphere15 lat trzęsień ziemi

W Pacyficznym Pierścieniu Ognia doszło do silnego trzęsienia ziemi. Wystąpiło w okolicy indonezyjskiego archipelagu Wysp Barat Daya. Miało magnitudę 7,2.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 pojawiło się w czwartek w archipelagu Wysp Barat Daya w Indonezji. Jak poinformowało Europejske Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC), wystąpiło na głębokości 200 kilometrów.

Jak poinformowali sejsmolodzy z amerykańskiej agencji United States Geological Survey (USGS) trzęsienie było nieco słabsze - miało magnitudę 7,1.

Lokalizacja trzęsienia ziemi w IndonezjiUSGS

Pacyficzny Pierścień Ognia

Indonezja położona jest w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu To strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy kilometrów. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

W 2018 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowały śmierć ponad 4300 osób.

Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 roku. Olbrzymie fale tsunami zabiły wówczas ponad 220 tysięcy osób, w tym 170 tysięcy w Indonezji.

Pacyficzny Pierścień Ognia (Maciej Zieliński/PAP/Reuters)Maciej Zieliński/PAP/Reuters

Autor:kw

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości