Pogoda coraz cz臋艣ciej lubi zaskakiwa膰 i ci臋偶ko jest j膮 przewidzie膰. Wed艂ug naukowc贸w wyspa Macquarie mo偶e by膰 pomocna w przewidywaniu warunk贸w atmosferycznych, a tak偶e zmian klimatycznych. Wszystko dzi臋ki badaniom chmur. Dzi臋ki ich obserwacji i wnikliwym badaniom, przewidywanie pogody na po艂udniowej p贸艂kuli od teraz b臋dzie 艂atwiejsze.
Wyspa Macquarie, charakteryzuj膮ca si臋 du偶ym zachmurzeniem przez skrajnie oceaniczny klimat, znajduje si臋 na na po艂udniowych kra艅cach Oceanu Spokojnego, pomi臋dzy Australi膮 a Antarktyd膮 (ok. 1450 km na po艂udnie od Australii i ok. 1500 km na p贸艂noc od Antarktydy).
Na jej terenie prowadzone s膮 liczne badania, kt贸re wykorzystuje si臋 p贸藕niej na ca艂ym 艣wiecie. Mierzy si臋 tam m.in. p艂ywy oceaniczne, a wyniki analiz s膮 p贸藕niej wykorzystywane s膮 do licznych opracowa艅 i tworzenia map. S艂u偶膮 te偶 m.in. do kalibracji wysoko艣ciomierzy satelitarnych, czy pisania prognoz dla 偶eglugi. Badania p艂yw贸w pomagaj膮 tak偶e zrozumie膰 d艂ugoterminowe zmiany klimatu oraz zjawiska, zachodz膮ce na Oceanie Po艂udniowym. Teraz postanowiono wykorzysta膰 wysp臋 tak偶e do innego opracowania.
Agencja rz膮dowa Australian Antarctic Division (AAD) zamierza zainstalowa膰 na wyspie nowoczesne przyrz膮dy, kt贸re przez rok b臋d膮 zbiera膰 dane, dotycz膮ce zachmurzenia. Wed艂ug klimatologa AAD Simona Alexandra to innowacyjne badania.
- Zgromadzi艂em naukowc贸w z ca艂ego 艣wiata, z kt贸rych ka偶dy co艣 wnosi do akcji Wyspa Macquarie - m贸wi Alexander.
Nowoczesne przyrz膮dy
Pi臋ciu badaczy b臋dzie mia艂o do swojej dyspozycji urz膮dzenia badaj膮ce zachmurzenie, takie jak lidar (sprz臋t podobny do radaru, tylko wykorzystuj膮cy 艣wiat艂o), radar i radiometr mikrofalowy, kt贸rym mo偶na bada膰 chmury z bliska, a tak偶e z odleg艂o艣ci do 10 km.
Przy pomocy nowoczesnych instrument贸w naukowcy b臋d膮 mogli okre艣li膰 czy chmura sk艂ada si臋 z kryszta艂k贸w lodu, kropelek wody czy z ich mieszaniny. Przyrz膮dy pomog膮 tak偶e zbada膰 na jakiej wysoko艣ci wyst臋puj膮 konkretne chmury i jak odnosi si臋 to do uk艂ad贸w pogodowych na p贸艂kuli po艂udniowej.
Niezb臋dne badania
- To zupe艂nie nowe badania. Musimy je przeprowadzi膰, poniewa偶 wiele modeli pogodowych posiada b艂臋dy systemowe, przez kt贸re b艂臋dnie wskazuje ciep艂o powierzchni Oceanu Po艂udniowego. Mo偶e by膰 to spowodowane niew艂a艣ciwymi rodzajami chmur w modelach - wyja艣nia Alexander.
Jak twierdzi John Bally, dyrektor regionalny Biura Meteorologicznego, w tym regionie 艣wiata nie prowadzono do tej pory takich bada艅.
- Na po艂udniowej p贸艂kuli nie prowadzono ich prawie w og贸le, bo by艂o zbyt ma艂o danych. Dlatego 偶eby dobrze zrozumie膰 r贸偶nice mi臋dzy poszczeg贸lnymi chmurami na po艂udniowej p贸艂kuli, musimy podj膮膰 si臋 stworzenia tego typu opracowania - wyja艣nia Bally. - To wielka okazja do dalszej poprawy dok艂adno艣ci prognoz pogody - dodaje.
Dane do opracowania b臋d膮 zbierane przez rok, a nast臋pnie takie przyrz膮dy zostan膮 zainstalowane na Antarktydzie by pozyska膰 jeszcze wi臋cej informacji.
- Je艣li lepiej poznamy rodzaje chmur i ich w艂a艣ciwo艣ci w systemach pogodowych, kt贸re nad nami przechodz膮, powinno to prowadzi膰 do lepszego prognozowania pogody, a tak偶e zmian klimatycznych - m贸wi Alexander.
Badania maj膮 zosta膰 wykorzystane do opracowa膰 w ci膮gu pi臋ciu lat.
Autor: zupi/aw / 殴r贸d艂o: abc.net.au, x-news, antarctica.gov.au
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽x-news