Międzynarodowy zespół naukowców ocenił, że ochrona ekosystemów oceanicznych nie może skupiać się tylko na wybranych lokalizacjach. Według badaczy należy całkowicie zmienić podejście i nie kierować się liczbami zagrożonych gatunków w danym rejonie, lecz ich wpływem na ekosystem.
Jak dowodzą najnowsze badania dotyczące bioróżnorodności w oceanach, zagrożenia wszędzie są tak samo istotne i mają tak samo fatalny wpływ na ekosystemy.
Naukowcy z Australii, Chile, Indonezji , Włoch, Hiszpanii, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii opublikowali w magazynie Nature raport, dowodząc, że jeśli ochrona mórz i oceanów ma być skuteczna, nie może być prowadzona wybiórczo.
Szersza perspektywa
Dotychczas największą uwagę badacze i ekolodzy zwracali na rafy tropikalne, charakteryzujące się mnogością gatunków. Jednak środowiska naukowe zwracają uwagę, że jest to zbyt wąska perspektywa.
- Klasyfikowanie raf jako najbardziej zagrożonych ekosystemów tylko dlatego, że występuje tam najwięcej gatunków, jest niewłaściwe - uważa dr Trevor Willis z Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Portsmouth. Według naukowca, nie należy się skupiać tylko na kilku obszarach, bagatelizując pozostałe.
- Zaniedbanie np. ekosystemu u wybrzeży Anglii może wywrzeć katastrofalny wpływ na środowisko oceaniczne i doprowadzić do poważnego załamania się równowagi w całym Północnym Atlantyku - podkreśla Willis.
Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził 4357 standardowych badań 1844 lokalizacji - zarówno raf koralowych, jak i skalistych fragmentów dna, w różnych miejscach na świecie.
Wyrafinowana kompozycja
- Wiedza o tym, czym zwierzęta na danym obszarze pożywiają się, jak się przemiesczają, gdzie znajdują kryjówki, jest bardzo istotna dla zrozumienia ich roli w ekosystemie. Pozwala to na lepszą ochronę, na precyzyjniejsze przywidywanie tego, co się stanie, gdy ich liczba zmniejszy się lub zwiększy - zaznacza Willis.
- Każdy ekosystem to wyrafinowana kompozycja współtworzących go organizów, zas zachwianie naturalnej równowagi prowadzi do załamania całego ekosystemu, niezaleznie od tego, czy to tropikalna rafa koralowa, czy skaliste dno Morza Północnego - podkreśla naukowiec.
Autor: mb/mj / Źródło: BBC News