"W Tatrach wyśmienita pogoda"

Widok na Tatry

W Tatrach dziś wyśmienita pogoda. W Zakopanem temperatura po południu doszła do 18 stopni. Wysoko w górach było nieco chłodniej, od 10 do 15 st. Niebo z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, wiatr o prędkości od 2 do 10 km/godz. w dolinach, wyżej nieco silniejszy, dochodzący do 20-30 km/godz. Pogoda idealna do wędrówki. Dolina Kościeliska musi wyglądać teraz cudnie!

Ale klimat Tatr jest dość kapryśny. Ogólnie rzecz ujmując, ma cechy klimatu wysokogórskiego strefy umiarkowanej, w którym występuje piętrowy układ stref klimatycznych. Średnie temperatury rocznie wynoszą około 6 st. u podnóża Tatr i około -4 st. w szczytowych partiach. Klimat ten cechuje się dużą zmiennością stanów pogody, zarówno w przebiegu rocznym, jak i nierzadko dobowym. Mocno zróżnicowana jest suma opadów i temperatura. Niejednokrotnie w ciągu 24 godzin ciepła jesienna pogoda przechodzi w zimową aurę z intensywnymi opadami śniegu, zawiejami.

Pogoda może zmienić się w ciągu kilku godzin, stąd tak ważne by wychodząc w góry być przygotowanym na kaprysy nieba, zagrażające czasami życiu. Tatrzańska pogoda jest trudna do prognozowania i wymaga wytrawnego meteorologa. W prognozie opracowywanej dla gór najważniejsze są prognozy intensywności opadów oraz prędkości wiatru i ostrzeżenia przed halnym.

Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, którego średnia temperatura na Kasprowym Wierchu wynosi ponad 7 st. Najchłodniejszym miesiącem jest luty z średnia temperaturą ok. -8 st. w partii szczytowej.

Zima w Zakopanem trwa średnio od końca listopada do marca, natomiast na Kasprowym od połowy października do początku maja. Lato jest tam krótkie, kapryśne, z dużą ilością pogard pochmurnych, trwa od połowy czerwca do końca sierpnia. Ale nawet w tym okresie zdarzają się opady śniegu. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna w czasie kilkudziesięcioletnich pomiarów instrumentalnych była odnotowywana w każdym miesiącu.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości