Najnowsze

W święta USA świecą aż 1,5 raza mocniej

Najnowsze

W czasie świąt Ziemia świeci wyjątkowo jasno
NASAW czasie świąt Ziemia świeci wyjątkowo jasno

W okresie świątecznym USA świecą 1,5 raza mocniej. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i meteorolodzy z NOAA oszacowali, że natężenie światła w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku jest większe nawet o 50 proc. w porównaniu do innych okresów.

Naukowcy z NASA i NOAA postanowili przeanalizować emisję światła z naszej planety. Okazało się, że wokół największych miast USA w okresie świątecznym Ziemia emituje o nawet 50 proc. więcej światła. Wszystko za sprawą dekoracji, które zdobią domy, ulice miast czy galerie handlowe.

Ważny element tradycji

Jeden z naukowców NASA Miguel Roman wyjaśnia, że okres intensywnego oświetlenia w USA rozpoczyna się w tzw. Czarny Piątek, dzień po Święcie Dziękczynienia. Światła powoli zanikają po przywitaniu Nowego Roku. Wzrost natężenia widać głównie na przedmieściach i obrzeżach dużych miast. Oszacowano, że jest ono tam większe nawet o 30-50 proc. W centrum miast różnica wynosi 20-30 proc.

- Pomimo dużego zróżnicowania etnicznego i religijnego okazuje się, że w USA odnotowuje się największy wzrost oświetlenia. Dekoracje świetlne to ważny element krajowej tradycji - wyjaśnia Miguel Roman.

Ponieważ śnieg odbija światło, naukowcy mogli przeanalizować obszary wolne od warstwy białego puchu. Zbadali również oświetlenie 30 głównych miast w Portoryko znanych z intensywnego nocnego życia i najdłuższego okresu świątecznego w USA.

W czasie świąt Ziemia świeci wyjątkowo jasnoNASA

W ramadanie też świeci

Badacze zaobserwowali również zwiększoną iluminację w okresie ramadanu (dziewiątego miesiąca kalendarza muzułmańskiego). W krajach arabskich w tym czasie również widać znacznie większe oświetlenie.

W okresie ramadanu w krajach arabskich widać wzrost emisji światłaNASA

Gadżet VIIRS

Dane otrzymano z gadżetu zwanego Visible Infrared Imager Radiometer Suite (VIIRS), który jest owocem współpracy NASA i NOAA. Jeden z najistotniejszych sensorów satelity należącej do NASA i NOAA ma za zadanie tworzyć radiometryczne obrazy oceanów i atmosfery. Narzędzie VIIRS może obserwować ciemną stronę naszej planety i wykrywać blask świateł w miastach na całym świecie.

Badania pokazujące intensywność świateł podczas świąt zostały zaprezentowane jesienią podczas Zgromadzenia Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco.

W czasie świąt Ziemia świeci wyjątkowo jasnoNASA

Autor: PW/map / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości