"W Europie przez najbliższy miesiąc zachorowań będzie przybywało i to dosyć szybko"

[object Object]
"Wirus nie jest tak zjadliwy"tvn24
wideo 2/21

W szpitalu w Zielonej Górze przebywa pacjent, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Został poddany kwarantannie, podobnie jak jego rodzina. Jak mówił na antenie TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, izolacji powinny zostać poddane inne osoby, które miały kilkudziesięciominutowy kontakt z zakażonym. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną, całodobową infolinię 800 190 590.

Pierwszy pacjent, u którego w Polsce zdiagnozowano koronawirusa SARS-CoV-2 przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Nie ma gorączki, czuje się dobrze, ale objęto go kwarantanną.

- Wiemy z badań, głównie publikowanych przez ośrodki chińskie, ale i inne międzynarodowe grupy badawcze, że wirus utrzymuje się w drogach oddechowych przez siedem do dziesięciu dni od momentu rozpoczęcia objawów choroby. Ten okres jest minimalnym czasem, kiedy chory powinien znajdować się pod opieką ośrodka izolującego - powiedział na antenie TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert do spraw zakażeń. Dodał, że po tym okresie wirusa można spotkać jeszcze przez kilka dni w stolcu. Z tego wynika, że pacjent, który jest świeżo zarażony, może mieć wirusa w różnych wydzielinach jeszcze przez dwa tygodnie.

KORONAWIRUS W POLSCE. CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?

Zdaniem eksperta taka osoba powinna przez około dwa tygodnie przebywać w izolacji, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, "chyba że będzie inna decyzja zespołu prowadzącego i będzie możliwa kwarantanna domowa w bezpiecznych warunkach".

- Co do zasady mówimy o około dwutygodniowym okresie, kiedy pacjent może zarażać, jeśli zachorował w sposób łagodny. Wydaje się, że osoby chorujące ciężko, w przypadku śródmiąższowego zapalenia płuc, powodują wydłużenie obecności wirusa w tkankach osoby chorej o siedem do dziesięciu dni - dodał Grzesiowski.

Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca koronawirusa (KPRM)KPRM

Co ma wpływ na przebieg choroby wywołanej koronawirusem

Według Grzesiowskiego fundamentalny wpływ na przebieg choroby mają dwa czynniki.

- Pierwszym jest ilość wirusa wchłoniętego w momencie zarażenia - mówił Grzesiowski. Według niego oznacza to, że mniejsza dawka wirusa oznacza łagodniejsze chorowanie. Drugim czynnikiem jest stan osoby zarażonej. - Jeśli osoba ma zaburzenia odporności, chore płuca, chore serce, lub ponad 60 lat, jest narażona na ciężkie powikłania. To wynika z biologii tego wirusa. Wiąże się on z większą ilością białek, które są obecne u osób starszych i schorowanych. Dlatego ten przebieg jest cięższy i może być zakończony nawet śmiercią u osób w najbardziej zaawansowanym wieku z bardzo ciężkimi chorobami typu astma i niewydolność krążeniowa - tłumaczył Grzesiowski.

PORADY DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Ważne informacje na temat postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Narodowy Fundusz Zdrowia, Naczelna Izba Aptekarska)Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Narodowy Fundusz Zdrowia, Naczelna Izba Aptekarska

Obserwacja osób, które miały kontakt

Rodzina pacjenta umieszczonego w szpitalu w Zielonej Górze także została podjęta kwarantannie. W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2, przenoszonego drogą kropelkową, ważne jest także odizolowanie wszystkich osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.

- (W przypadku takiego wirusa - przyp. red.) osoby bez objawów pozostają w kwarantannie domowej - oznajmił Grzesiowski. Powiedział, że w takiej sytuacji trzeba zrobić spis ludzi, którzy mieli bliski, kilkudziesięciominutowy kontakt z chorym. Te osoby powinny być poddane analizie epidemiologicznej, ewentualnie może zapaść decyzja o izolacji domowej. - (Te osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem - przyp. red.) powinny przede wszystkim obserwować swoje objawy, bo w przypadku ich wystąpienia, powinny zgłosić to do powiatowej stacji epidemiologicznej - tłumaczył Grzesiowski. Dodał, że prawdopodobnie mogą zostać umieszczone w tym samym szpitalu zakaźnym.

Jak zapobiegać zakażeniu (Ministerstwo Zdrowia)ministerstwo zdrowia

"To nie powinno nas zaskoczyć, powinniśmy być na ten fakt przygotowani"

Personel medyczny w szpitalach jest przygotowany, aby nie przenosić koronawirusa. Grzesiowski wspomniał o lekarzach i pielęgniarkach noszących gogle chroniące oczy, maski na twarz oraz specjalne ubrania. Jak mówił ekspert, wirus nie jest tak zjadliwy, jak powszechnie się myśli.

- Na podstawie badań analitycznych możemy w tej chwili powiedzieć, że wirus wywołuje pięciokrotnie-sześciokrotnie wyższą śmiertelność niż wirus grypy, a to dlatego, że opieramy się na obliczeniach dotyczących śmiertelności u osób, u których stwierdzono COVID-19. A przecież tych, którzy mają nie potwierdzoną tę chorobę, jest znacznie więcej - mówił Grzesiowski.

Jak uzupełnił, na podstawie danych chińskich, w ciągu od trzech do czterech tygodni bardzo szybko narastają zachorowania, ale potem udaje się je ograniczyć. - Musimy się przygotować na taki scenariusz, że w Europie przez najbliższy miesiąc zachorowań będzie przybywało i to dosyć szybko. To nie powinno nas zaskoczyć, powinniśmy być na ten fakt przygotowani - dodał Grzesiowski.

Jego zdaniem, wirusa jesteśmy w stanie ograniczyć sami. - Zdrowym rozsądkiem, przestrzeganiem procedur i ochroną osobistą, czyli higieną rąk i osłoną dróg oddechowych w sytuacji, gdy mamy kontakt z chorym - zakończył rozmowę.

Cała rozmowa z doktorem Pawłem Grzesiowskim
Cała rozmowa z doktorem Pawłem Grzesiowskimtvn24

Autor: dd/map / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sobotę wieczorem ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Dla części Dolnego Śląska, gdzie prognozowane są bardzo intensywne opady deszczu, podniesiono stopień ostrzeżeń do drugiego. W niektórych miejscach ma pojawiać się grad.

Niebezpieczne godziny. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Niebezpieczne godziny. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W ostatni dzień długiego majowego weekendu we wschodniej połowie kraju nadal będzie słonecznie, a temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski należy spodziewać się deszczu i burz.

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 04.05 wieczorem nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz, a wiatr silnie wieje. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, silnie wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, silnie wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmiana pogody będzie dotkliwa. Przez Polskę przejdą opady deszczu i burze, a po majówce znacząco się ochłodzi. W następnym tygodniu termometry w części kraju wskażą poniżej 15 stopni Celsjusza.

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service