Najnowsze

Trąby wodne wirowały nad Bałtykiem

Najnowsze

[object Object]
Dwie trąby wodne w pobliżu Jastarni Kontakt 24
wideo 2/19

Trąby wodne mogli zaobserwować w poniedziałek turyści i mieszkańcy przebywający na polskim wybrzeżu. Zdjęcia wirujących nad wodą lejów otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Trąby wodne pojawiły się w poniedziałek około godziny 18 nad polskim wybrzeżem. Zdjęcia i nagrania tego niecodziennego zjawiska, które zaobserwowano miedzy innymi w: Jastarni, Juracie, Chałupach, Karwi, na Helu, wysłali nam reporterzy na Kontakt 24.

Na niektórych materiałach widać nawet, jak nad Bałtykiem wirują aż dwa leje. "Wiry wodne nad zatoką" - napisała Reporterka 24 Marta.

Jak powstaje trąba wodna

Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne, które powstaje, gdy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny napływa dużo chłodniejsze powietrze. Wytworzona niestabilność pozwala cząstkom powietrza szybko się unosić, przez co powstają chmury cumulonimbus. Nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą, wir w kształcie leja.

Zjawisko to charakteryzuje się znacznie słabszą siłą od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie są rzadkością. Większość z nich rozpada się przy dotarciu do lądu.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Autor: anw / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości