Alerty hydrologiczne w części kraju. Miejscami poziom wody nadal jest wysoki

Aktualizacja:
Autor:
kw
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Prognoza pogody na dziś 02.09

W niektórych regionach kraju wciąż utrzymuje się wysoki poziom wód w rzekach. Wszystko z powodu napływania wody opadowej. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia hydrologiczne.

Opady deszczu w środę nie okazały się tak obfite jak poprzedniego dnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że występowały tylko na południowych krańcach Polski. Największą sumę odnotowano na stacji Dolina Pięciu Stawów, gdzie spadło 44,7 litra wody na metr kwadratowy oraz na Hali Gąsienicowej - 34,7 l/mkw. Dla porównania - we wtorek w Szczyrku spadły aż 102 litry wody na metr kwadratowy.

Strefa opadów odsunęła się poza granice kraju. W czwartek opady nie są wykluczone, ale jeśli się pojawią, będą słabe i przelotne.

Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze

Około godziny 11, na kilku odcinkach rzek nadal przekroczony były stany alarmowe. IMGW wskazało, że na południu kraju - szczególnie na Śląsku i w Małopolsce poziom wody w rzekach przekraczał stan ostrzegawczy.

Alerty hydrologiczne IMGW trzeciego stopnia

W woj. świętokrzyskim nadal obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia. Dotyczy rzeki Czarnej, poniżej zbiornika Chańcza.

"Trwa spływ wód opadowych powyżej stanów ostrzegawczych. Na Czarnej w Połańcu spodziewane jest przekroczenie stanu alarmowego" - czytamy w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenia będą ważne do godziny 8 w piątek.

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Obowiązują także ostrzeżenia drugiego stopnia. Te dotyczą województw:

- świętokrzyskiego, zlewni Nidy powyżej Brzegów, rzeki Kamiennej poniżej zb. Brody Iłżeckie. Alarm straci ważność w piątek o godz. 8;

- małopolskiego, rzeki Wisły od ujścia Dunajca do ujścia Wisłoki oraz od ujścia Przemszy do ujścia Raby. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 20 w czwartek;

- opolskim, dla obszaru Odry i Małej Panwi. Alarm wygaśnie o godz. 12 w czwartek.

Jak napisano, stany ostrzegawcze mogą być przekraczane w związku ze spływem wód opadowych.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW 02.09TVNmeteo.pl za IMGW

Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia

Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor:kw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości