Najnowsze

Sylwestrowy koszmar w głośną noc. Wpadają w panikę, mogą uciec

Najnowsze

Jak pomóc zwierzętom w Sylwestra?
Jak pomóc zwierzętom w Sylwestra?tvn24
wideo 2/9

Sylwestrowe wystrzały fajerwerków wywołują u zwierząt ogromny stres. Zadbajmy o zdrowie i życie swych pupili, a także dzikich zwierząt. I bawmy się mniej wystrzałowo.

- Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza słuchu, oraz zupełnie inną percepcję. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszą huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie - powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

- Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji. Sylwestrowe zabawy mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zwierzęta zarówno domowe, jak i dzikie - tłumaczył.

Bawmy się mniej wystrzałowo

Ekolog przypomniał, że drzewa i krzewy na osiedlach, parki oraz skwery są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków.

- Zwierzęta te nie rozumieją, że nadchodzi nowy rok. Odczuwają natomiast ogromny stres związany z hukiem i błyskiem petard. Również zwierzęta domowe bardzo często reagują nerwowo, chowając się przed wystrzałami. Jeżeli możemy, zadbajmy o zdrowie i życie swych pupili, a także dzikich zwierząt, i bawmy się mniej wystrzałowo. Organizując zabawę sylwestrową, zastanówmy się, czy nasza satysfakcja nie będzie krzywdziła innych stworzeń - powiedział Bożek.

Co zrobić przed sylwestrem, by pomóc pupilowi?

Szef Klubu Gaja przypomniał, że do sylwestra warto się przygotować i zapewnić zwierzętom poczucie bezpieczeństwa.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra?tvn24

- Wyprowadzajmy nasze psy na smyczy i wyjdźmy z nimi na dłuższy spacer dużo wcześniej, przed północą, zanim rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo. Jeśli nasz kot wychodzi poza dom, zamknijmy go w mieszkaniu, aby nie wpadł pod samochód w strachu wywołanym nagłym wystrzałem. W miarę możliwości nie zostawiajmy zwierząt samych w domu - poinstruował.

Zobacz cały materiał:

Zwierzęta boją się w Sylwestra
Zwierzęta boją się w Sylwestratvn24

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które maja pomóc zrozumieć pozycję człowieka w ekosystemie.

Autor: AP//rzw / Źródło: PAP,TVN24; źródło głównego zdjęcia: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości