Najnowsze

Styczeń, a w polskich lasach grzybiarze znajdują kurki

Najnowsze


Choć mamy zimę, przynajmniej w kalendarzu, to w polskich lasach ciągle raczej jesień. Dostajemy sygnały o pojawieniu się w nich pieprznika jadalnego, czyli grzyba potocznie zwanego kurką.

Sezon na kurki trwa od początku lata do późnej jesieni, zazwyczaj kończy się w listopadzie. Jednak gdy temperatura utrzymuje się jesienna, kurki mimo kalendarzowej zimy rosną w najlepsze, choć oczywiście już nie w takiej liczbie, jak w pełni sezonu.

Otulone mchem

W przetrwaniu pomaga kurkom obecność mchu, który chroni je przed krótkotrwałymi przymrozkami - tłumaczy Wiesław Kamiński, grzyboznawca i autor portalu nagrzyby.pl.

Miłośnicy grzybobrania podzielili się z nami zdjęciami swoich znalezisk z całej Polski. Otrzymaliśmy zdjęcia kurek z okolic Malborka w województwie pomorskim, z Lasu Wolskiego w Krakowie, z mazowieckiej gminy Joniec. Wiesław Kamiński zaznacza, że sygnały o występowaniu tych grzybów napływają też z Białorusi.

Wyjątkowe grzyby

Pieprznik jadalny, grzyb ładny i smaczny, jest też uważany za posiadający walory zdrowotne. W medycynie ludowej doceniane były jako środek mający poprawiać pracę wątroby i podwyższający odporność.

Jako nieliczne z grzybów nie bywają zarobaczywione. Kurki zawierają bowiem hitinmannozę - substancję, która zabija pasożyty.

Autorami zdjęć w galerii są: Tomek, Tomasz Pawlak, Aneta Andrzejczyk oraz Jacek Nowicki. Dziękujemy za nadesłane fotografie!

Autor: amm//rzw / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Nowicki

Pozostałe wiadomości