Ostatnio dużo mówi się o zanieczyszczeniu powietrza i smogu, a także o jego zgubnych dla zdrowia skutkach. Wiadomo, że smog występuje przy dużej wilgotności powietrza, gdy pojawiają się zamglenia. Jednak czy każdy przypadek, gdy mgły wiszą nad miastem, możemy uważać za złowieszczy i potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia?
Od pewnego czasu mgły utrzymujące się nad Warszawą wywołują burzę spekulacji. Uważa się, że nie jest to zwykłe zjawisko meteorologiczne, a właśnie smog, zagrażający zdrowiu i życiu. 8 grudnia tajemnicza mętność atmosfery utrzymywała się nad Warszawą przez cały dzień, alarmując niektórych mieszkańców. Ale czy słusznie? Artur Badyda, kierownik Laboratorium Badań Fizycznych Środowiska i adiunkt na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, rozwiewa nasze wątpliwości.
Zanieczyszczenie powietrza to nie smog
- Czasem można pomylić mgłę z zanieczyszczeniem, ale jak się pooddycha tym powietrzem, czuć, że nie jest ono zanieczyszczone - opowiada Badyda portalowi TVN Meteo.
- Sam fakt zanieczyszczenia powietrza nie oznacza występowania smogu - tłumaczy Badyda i dodaje - Pojęcie smog oznacza bardzo specyficzne warunki związane z obecnością konkretnych zanieczyszczeń w powietrzu, takich jak pył, tlenki węgla i tlenki azotu.
Pojęcia zanieczyszczenia powietrza i smog są coraz częściej utożsamiane, niestety błędnie.
- Często pojęcie smogu mylone jest z przekroczeniami niektórych zanieczyszczeń w powietrzu - twierdzi nasz ekspert.
Podwyższone stężenie
I obecnie to właśnie taka sytuacja ma miejsce w Warszawie. Stężenia pyłu i tlenków azotu w powietrzu są podwyższone.
- Jest to związane z dwoma sektorami: komunalno-bytowym i z transportem - mówi Badyda.
Zanieczyszczenia powietrza są głównie skutkiem spalania węgla przy ogrzewaniu gospodarstw domowych, działaniu kotłowni i zakładów usługowych w okresie od jesieni do wiosny, czyli z tzw. sektorem komunalno-bytowym. Często uważa się, że głównym czynnikiem zanieczyszczenie powietrza jest przemysł, jednak nie jest to prawda.
- Obecnie wykorzystuje się nowoczesne systemy do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Przemysł generuje jedynie kilka procent zanieczyszczeń, podczas gdy 80 procent energii w Polsce otrzymuje się z węgla - tłumaczy Badyda i dodaje - Im jest chłodniej, tym emisja zanieczyszczeń się zwiększa i pojawiają się zjawiska smogowe.
Smogiem zagrożone jest południe
Jednak tak zwane "epizody smogowe" występują głównie na południu kraju, m.in. w Krakowie, Rybniku i aglomeracji śląskiej.
Ale samo położenie geograficzne nie przesądza o występowaniu zjawiska. Smog może pojawić się też w Warszawie, jednak możemy o nim mówić w przypadku, gdy zanieczyszczeniom powietrza towarzyszą specyficzne warunki meteorologiczne, takie jak brak wiatru, a przede wszystkim inwersja termiczna. Jest to sytuacja, gdy temperatura rośnie wraz z wysokością, a nie maleje, jak zazwyczaj. W związku z tym zanieczyszczenia zalegające w przyziemnej warstwie atmosfery nie mają dokąd uciec i utrzymują się nad miastem.
- Ciepłe powietrze pozostaje przy powierzchni Ziemi i nie mamy mieszania mas powietrza, a zanieczyszczenia się utrzymują. Ale nie powinniśmy każdego zanieczyszczenia powietrza utożsamiać ze smogiem - twierdzi Badyda.
Najbardziej narażone na zatrucie powietrza są dzieci. Jak uchronić siebie i pociechy przed przykrymi skutkami zanieczyszczenia? Przekonajcie się, oglądając film.
Autor: zupi/jap / Źródło: tvnmeteo.pl