Najnowsze

Słowo roku 2019 w Wielkiej Brytanii. Zyskało na popularności dzięki Grecie Thunberg

Najnowsze


Autorzy słownika Collinsa wybrali zwrot "strajk klimatyczny" brytyjskim słowem 2019 roku. Zyskało na popularności dzięki Grecie Thunberg. To drugi raz z rzędu, kiedy w plebiscycie wygrał termin związany z ochroną środowiska.

Po raz pierwszy zwrotu "strajk klimatyczny" użyto cztery lata temu. To wtedy w czasie szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Paryżu odbył się pierwszy taki protest. Najwięcej na popularności termin zyskał w ciągu ostatniego roku - zdaniem autorów słownika Collinsa w 2019 roku używano go sto razy częściej, niż rok temu.

Co roku brytyjscy leksykografowie ze słownika Collinsa monitorują 9,5 miliarda słów i sporządzają listę 10 nowych, godnych uwagi terminów. Jeden z nich wybierany jest słowem roku.

Strajk klimatyczny słowem roku

Collins Dictionary zdefiniował "strajk klimatyczny" jako "formę protestu polegającą na opuszczaniu zajęć szkolnych lub pracy po to, aby dołączyć do demonstracji na rzecz działań zapobiegających zmianom klimatu".

Taki rodzaj protestu spopularyzowała nastoletnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która w sierpniu 2018 roku usiadła przed szwedzkim parlamentem z tabliczką informującą, iż odmawia chodzenia do szkoły, dopóki szwedzcy politycy nie podejmą działań na rzecz klimatu. We wrześniu tego roku w ogólnoświatowym strajku klimatycznym według szacunków udział wzięły około cztery miliony osób.

To drugi rok z rzędu, w którym słowem roku według Collins Dictionary został termin związany z ochroną środowiska - w 2018 r. był to zwrot "jednorazowego użytku". Z kolei w dwóch poprzednich latach wybrano zwroty mające kontekst polityczny - w 2017 r. "fake news", a w 2016 r. - brexit.

Niebinarny także z wyróżnieniem

Autorzy słownika Collinsa wyróżnili w tym roku także słowo "niebinarny" (non-binary) jako termin definiujący osoby, które nie uważają się ani za mężczyznę, ani za kobietę. Za jego rozpowszechnienie odpowiedzialny jest piosenkarz popowy Sam Smith, który w ten sposób się zdefiniował w udzielonym w marcu wywiadzie. We wrześniu artysta napisał tak o sobie na Instagramie.

Swoje własne słowo roku wybiorą też niedługo autorzy Oxford English Dictionary.

Zmiany klimatyczne na świecie (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

Autor: dd/aw / Źródło: PAP, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości