Skutki, których nie powinien powodować dobry oczyszczacz powietrza

Philips

Pył zawieszony PM10 i PM2.5, trujący formaldehyd, benzen… Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu nie znikają magicznie, gdy zamykamy szczelnie okna. Dlatego zwłaszcza teraz, w sezonie grzewczym warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Czego wystrzegać się przy jego wyborze?

Długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Organizm jest nie tylko bardziej podatny na infekcje. Zwiększa się także obciążenie układu sercowo-naczyniowego. Oczyszczacz powietrza jest więc inwestycją, która z pewnością korzystnie odbije się na stanie naszego zdrowia. Rynek oferuje szeroki wybór tego typu urządzeń. Jakich skutków nie powinien powodować dobry oczyszczacz?

Wysokie rachunki

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym najintensywniej używamy oczyszczacza powietrza. Wysokie rachunki za prąd? Może to oznaczać, że urządzenie wybrane przez ciebie nie jest najwyższej klasy. Dobrej jakości sprzęt nie spowoduje znacznego wzrostu rachunków.

Zwracaj baczną uwagę na specyfikacje produktu, który kupujesz. Ważny jest nie tylko jak najmniejszy pobór mocy przy jak największej wydajności dostarczania czystego powietrza (CADR), czyli jak najmniejszy wynik z dzielenia mocy znamionowej do deklarowanej wartości CADR, ale także opcja dostosowywania prędkości do stanu powietrza. Takie rozwiązanie zapobiega zbędnej pracy na wysokich prędkościach, a tym samym – znacząco zmniejsza koszt pobieranej energii.

Cicha noc?

Przebywanie w pomieszczeniu, w którym słychać nieustający głośny szum może być uciążliwe. Ciężko o koncentracje czy skupienie, oglądanie telewizji czy zwykłą rozmowę. Sen w takich warunkach można określić jednym słowem: koszmar. Tak wygląda twoje życie po zakupie oczyszczacza? Wybrałeś więc zły model. Walka o czyste powietrze nie może się odbywać kosztem zdrowia i jakości snu.

Skutki długotrwałego życia w hałasie mogą być bardzo poważne: wymienia się wśród nich bezsenność, zaburzenia rytmu serca czy nawet schorzenia o podłożu nerwicowym. Decydując się na zakup urządzenia poprawiającego jakość powietrza w mieszkaniu, sprawdź uważnie jaki hałas generuje. Ponieważ podawanie poziomu hałasu w oczyszczaczach powietrza nie zostało znormalizowane tak jak w przypadku np. okapów nadkuchennych czy wentylatorów, producenci do określenia poziomu hałasu wykorzystują dwa różne parametry, to jest ciśnienie akustyczne lub moc akustyczną. Podstawowa różnica pomiędzy nimi jest taka, iż poziom ciśnienia akustycznego jest wartością mierzalną podczas pomiaru (np. sonometrem), natomiast poziom mocy akustycznej nie daje się bezpośrednio zmierzyć, jest to wartość wyliczona i zależna od wielkości urządzenia. Dlatego w przypadku wyżej wymienionych urządzeń, czyli okapów czy wentylatorów, producenci, zgodnie z obowiązującym prawem muszą podawać poziom mocy akustycznej odniesiony do krzywej A – czułości ucha ludzkiego (dBA). Jest to najbardziej wiarygodny parametr charakteryzujący poziom hałasu. Może się bowiem okazać, że dbając o układ oddechowy, nabawisz się innych chorób.

Toksyny wewnątrz mieszkań

Urządzenie działa pełną parą a domownicy wciąż kichają, mają zaczerwienione oczy i problemy z oddychaniem? Prawdopodobnie urządzenie, które znajduje się w domu oczyszcza powietrze tylko z pyłów zawieszonych, nie filtrując innych szkodliwych cząsteczek. Co szkodliwego może znajdować się wewnątrz mieszkania? Kurz, wirusy, szkodliwy formaldehyd (na przykład zawarty w meblach). Jesteś właścicielem zwierząt? Twoje świnki morskie, koty czy psy powodują, że w powietrzu unosi się duża ilość ich sierści. Nie trzeba być alergikiem, żeby źle reagować na tak zanieczyszczone powietrze.

Decydując się na tego typu urządzenie warto zadbać o to, aby filtrowało ono jak największą ilość zanieczyszczeń. Oczyszczacze wysokiej jakości maja możliwość usuwania cząsteczek znacznie razy mniejszych od szkodliwego PM2.5! Przykładowo, oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858 usuwa do 99,97% cząsteczek wielkości nawet 0,003 μm (800 razy mniejszych niż smog), czyli o wielkości mniejszej niż najmniejszy znany wirus[1]. Dodatkowo usuwa wspomnianą sierść zwierząt, kurz, szkodliwe lotne związki organiczne czy nieprzyjemne zapachy.

Tylko dla zaawansowanych

Każdorazowe włączenie nowego sprzętu wymaga od ciebie nie tylko wyciągnięcia instrukcji, ale także poszukiwań w internecie i dramatycznych telefonów do najbliższych? Ciężko posługiwać się urządzeniem, które sprawia problemy już przy procesie uruchamiania. Jeżeli każde użycie zaczyna się od takich problemów, możesz mieć pewność, że twój wybór nie był najlepszy.

Oczyszcza powietrza powinien być na tyle intuicyjny, aby z włączeniem go mógł sobie poradzić każdy z domowników. Przed zakupem warto sprawdzić czy możliwa jest zdalna obsługa za pomocą aplikacji w smartfonie. Taka funkcja znacznie ułatwi zmianę parametrów w razie potrzeby – nie musisz nawet wstawać z kanapy, aby zadbać o wysoką jakość powietrza w mieszkaniu.

Co kupić?

W domu spędzamy najwięcej czasu i to tu mamy największy wpływ na jakość wdychanego powietrza. Oczyszczacz, którego używamy powinien być prosty w obsłudze. Warto także mieć pewność, że jest wyposażony w system filtrujący, który pozwoli usuwać nie tylko smog i cząsteczki drobniejsze niż pyły PM2,5 czy PM10. Dla rodziny ważne jest także, aby urządzenie miało możliwość usuwania z powietrza bakterii, gazów, wirusów, pyłków, kurzu i sierści zwierząt domowych.

Mając na uwadze dbałość o zdrowie swoje i domowników postaw na uznaną markę. Nowy oczyszczacz powietrza Philips nie tylko posiada wszystkie wymienione wyżej cechy. Jest także wyposażony w technologię Dual Scan, która pozwala na analizę powietrze i automatyczne usuwanie nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Philipa ma 40-letnie doświadczenie w produkcji oczyszczaczy powietrza. Urządzenie posiada także rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz certyfikat Quietmark. Oznacza to cichą pracę zarówno w dzień, jak i w nocy.

Źródło: PhilipsPhilips

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem.

[1] Badanie przeprowadzone w maju 2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.

Źródło: Philips

Pozostałe wiadomości

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na blisko 50 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Źródło:
IMGW, PAP

W nocy ze środy na czwartek fala kulminacyjna na Odrze dotarła do Wrocławia. Jak wynika z danych opublikowanych przed godziną 8 przez IMGW, stan wody na stacji wodowskazowej Trestno wynosił 636 centymetrów przy trendzie rosnącym.

Fala kulminacyjna na Odrze we Wrocławiu. Najnowsze prognozy

Fala kulminacyjna na Odrze we Wrocławiu. Najnowsze prognozy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

W Polsce w najbliższych dniach i tygodniach wzrośnie zagrożenie osuwiskami ziemi - ostrzegają geolodzy. W wyniku intensywnych opadów deszczu już teraz lokalnie pojawiają się niebezpieczne osunięcia gruntu. Zjawiska są bardzo trudne do przewidzenia i uaktywniają się po pewnym czasie.

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Źródło:
tvnmeteo.pl, PIG

Po ekstremalnych opadach deszczu trudna sytuacja powodziowa ma również miejsce na Węgrzech. Przemieszczająca się fala kulminacyjna na Dunaju zmierza w kierunku Budapesztu. W mieście trwają przygotowania na nadejście wezbrania. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia ze stolicy Węgier.

Budapeszt szykuje się na nadejście wielkiej wody. Na Dunaju możliwe prawie 850 cm

Budapeszt szykuje się na nadejście wielkiej wody. Na Dunaju możliwe prawie 850 cm

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Czwartek 19.09 przyniesie spokojną i ciepłą aurę. W niemal całym kraju dominować będzie słońce. Najcieplej będzie na północy, gdzie termometry pokażą maksymalnie 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś, czwartek 19.09. Słonecznie i ciepło

Pogoda na dziś, czwartek 19.09. Słonecznie i ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 72 centymetry

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 72 centymetry

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW