Sikory zdradzają dla silniejszych lub bardziej kolorowych samców

Dr Szymon Drobniak badał populację sikory modrej

Samice wielu gatunków ptaków, nie zważając na ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową czy groźbę porzucenia ich lęgów przez partnerów, decydują się na zdradę - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Jagielońskiego. Samica wybiera partnera, który jest większy, silniejszy lub bardziej kolorowy od tego, z którym wychowuje pisklęta.

Samice ptaków decydują się na romans mimo tego, że nie otrzymują od kochanka żadnych wymiernych i bezpośrednich korzyści. Taki samiec nie opiekuje się swoim dodatkowym potomstwem i w żaden sposób nie pomaga w jego wychowaniu. Wybiera życie ze swoją socjalną partnerką, czyli tą z którą tworzy stabilny związek. Woli karmić wspólne potomstwo we własnym gnieździe.

Zdradzają

Dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagielońskiego, który zajmuje się ewolucją strategii rozrodczych u ptaków, badał populację sikor.

- W populacji sikory modrej, którą badam, około 30 proc. gniazd zawiera pisklęta niepochodzące od socjalnego samca. Są one wynikiem aktywnej zdrady samicy, która poszukuje dodatkowych partnerów do rozrodu - tłumaczy dr Szymon Drobniak z UJ. - Wprawdzie jest to duży procent gniazd, ale w większości problem dotyczy 1-2 piskląt, co daje stosunkowo niewielki odsetek wszystkich młodych.

Chodzi o geny

Prawie 90 proc. wszystkich gatunków ptaków do niedawna uważanych za monogamiczne w rzeczywistości są gatunkami poligamicznymi. Samica aktywnie poszukuje innego partnera niż ten, z którym wychowuje pisklęta. Dlaczego tak się dzieje?

Badania dr. Drobniaka jednoznacznie wskazują, że chodzi o geny. Mogą one zapewnić lepsze lub gorsze dostosowanie do środowiska, zwiększając lub zmniejszając szanse danego osobnika na posiadanie potomstwa. Zapobiegliwa samica postanawia więc zapewnik niektórym pisklętom inne geny, potencjalnie lepsze niż te, które otrzymałyby od partnera socjalnego.

Dr Drobniak ustalił, że samce spoza pary są często silniejsze, większe lub bardziej kolorowe niż socjalni partnerzy. Jak zawsze w biologii ewolucyjnej, liczą się tutaj korzyści, nie tylko koszty i jeśli te zyski przewyższą straty, to samice decydują się na zdradę - wyjaśniają naukowcy.

Autor: pk/ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości