Najnowsze

Rekordowo wysoki zamek z piasku. Jego autor "inspirował się" pandemią

Najnowsze


W Danii został pobity światowy rekord Guinnessa w kategorii "zamek z piasku". Nad budowlą o wysokości ponad 21 metrów czuwało około 30 osób. Projektant i pomysłodawca zamku stwierdził, że do budowy zainspirowała go pandemia COVID-19.

Sięga 21,16 metra i jest o 3,5 metra większy od poprzedniego rekordu. W ubiegłym tygodniu podczas festiwalu rzeźb z piasku w Blokhus w Danii odsłonięto najwyższy na świecie zamek z piasku.

Zamek zbudowano w Blokhus w północno-zachodniej Danii. W ubiegły piątek piaskowa konstrukcja została wpisana na listę rekordów Guinnessa. Poprzedni rekord należał do niemieckiego zamku zbudowanego w 2019 roku, który miał 17,66 metra.

Pandemia inspiracją

Jak wspomniał jego projektant - Wilfred Stijger z Holandii, do budowy zainspirowała go pandemia COVID-19. Na szczycie zamku umieścił nawet model koronawirusa jako zwieńczenie, aby zilustrować, w jaki sposób wirus rządzi naszym światem i nie pozwala nam na normalne życie.

Podobnie jak wiele innych wielkich zamków z piasku, wykonano go na planie trójkąta, aby się nie zawalił. Postawiono także drewniany stelaż, aby konstrukcja się nie zawaliła. Nad budową czuwało około 30 artystów.

Budowa pochłonęła 4,8 tony materiału. Piasek zawierał 10 procent gliny, aby lepiej się trzymał. Kiedy budowla została ukończona, dla większej pewności nałożono na nią jeszcze warstwę kleju.

Światowy rekord Guinnessa został potwierdzony przez uprawnionego geodetę i podpisany przez świadków. Wpis będzie dostępny w następnym wydaniu książki.

Autor: kw/dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości