Pomysł na majówkę. Śladami dawnych kupców. Odtwarzamy 500-letni szlak

Od najstarszego duktu można odbić na wycieczkę po leśnych ścieżkach

Pół tysiąca lat temu, i dawniej, podróżowali tędy kupcy z Rusi nad Morze Czarne. Teraz dawna główna droga województwa mazowieckiego w wielu miejscach jest małą osiedlową uliczką. Spróbowaliśmy odtworzyć jeden z najstarszych szlaków.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Jak to jest, że w miejscu, gdzie kiedyś podróżowały tłumy kupców, jest teraz mała uliczka, poprzecinana progami zwalniającymi i obudowana blokami?

Gdy pierwszy raz usłyszałam o tym, że lokalna Nowoursynowska na warszawskim Ursynowie była kiedyś jednym z najważniejszych szlaków handlowych woj. mazowieckiego, mocno się zdziwiłam. Ale coś było na rzeczy - widać, że w niektórych miejscach droga jest bardzo stara, brukowana, a wzdłuż niej rosną bardzo stare drzewa.

Słabość do zapomnianych dróg pchnęła mnie więc do poszukiwań. Przekopałam internet w poszukiwaniu starych map południowych okolic Warszawy. Oto pomysł na wycieczkę rowerową szlakami dawnych kupców.

Mapa okolic Warszawy z XVII wieku

1. Start - najstarszy kościół

Żółty, znajdujący się na górce budynek to jeden z najstarszych kościołów Warszawy. Benedyktyni swój ośrodek na Służewie mieli już w 1065 roku, a parafia powstała pół wieku przed lokacją Starej Warszawy - w 1238 roku.

Jak sugerują archeolodzy, na terenie parafii istnieć mógł ośrodek kultu pogańskiego. Sugerować to ma wypalona ziemia, która wskazuje na ognisko, płonące nieustannie przez kilkaset lat. Mogło więc być tak, że chrześcijanie wykorzystywali najpierw dawną świątynię pogańską, w której miejscu w XIII wieku wybudowali drewniany kościół. Ten zaś w późnym średniowieczu zastąpiony został przez murowany, który następnie w 1792 roku przebudował książę August Aleksander Czartoryski. Drugi raz świątynia przebudowana została w 1848.

Kościół i dzwonnica przetrwały II wojnę światową, zaś na msze wiernych wzywa pięć dzwonów: XVI-wieczny, XVIII-wieczny, jeden z początku i dwa z końca XX wieku.

Pod wzgórzem znajdują się jaskinie, które są pomnikiem przyrody - mieszka tam wiele gatunków nietoperzy. Miłośnicy starych drzew na pewno docenią rosnące na terenie parafii 300-letnią lipę i platana.

Kościół św. Katarzyny

2. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Z kościoła zjeżdżamy ul. Fosy do ul. Nowoursynowskiej i kierujemy się na południe. Prowadzi tam dobrze utrzymana, nowa ścieżka rowerowa. Dojeżdżamy do kampusu SGGW. Tutaj także warto na chwilę zboczyć z trasy.

Po lewej stronie Nowoursynowskiej znajdują się zabudowania dawnej wsi Wolica. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego na początku XX w. została właścicielem części gruntów ówczesnej wsi. Urządzone tam zostały pola doświadczalne. Teraz wciąż jest tam kilka klimatycznych (ale niezbyt starych - z XX wieku) domów z niewielkimi ogródkami, wjeżdżając między nie, można przenieść się w inną rzeczywistość. I to wszystko kilkadziesiąt metrów od ruchliwej ulicy!

Pałac rektorski SGGWbip.sggw.pl

Sam kampus też może zaciekawić. Gnojna Sorbona - tak nazywana była uczelnia - była już przy Nowoursynowskiej, gdy Ursynów dopiero powstawał. Jeszcze przed wojną istniały tu dwa wydziały: Rolniczy i Leśny. Reszta powstała w czasach powojennych. W pałacyku Krasińskich, który znajduje się w starej części kampusu, mieści się obecnie rektorat. Jak przypomina ursynow.org.pl, budynek pojawił się w kilku produkcjach filmowych, m.in. Teatrze Telewizji i niezależnej produkcji "Bułgarski pościkk".

Na terenie kampusu znaleźć można dużo ciekawych okazów drzew. Ursynow.org.pl wspomina, że jest to spuścizna po pracujących tu kiedyś dendrologach. Jak podaje serwis, w dzikich zakątkach znaleźć można m.in. kłęk kanadyjski, judaszowiec południowy czy ambrowiec. Jest też dużo dziwnych placyków czy instalacji - to prace zaliczeniowe studentów, którzy uczyli się projektować elementy małej architektury i nawierzchnie. Na terenie kampusu znajduje się również zabytkowy model ciągnika rolniczego Ursus.

I na koniec jeszcze jeden interesujący obiekt na terenie SGGW. Gdy dojeżdżamy do ul. Ciszewskiego, po prawej stronie zobaczyć można niewielki, ogrodzony płotem teren. Wygląda jak nowoczesny park - z kamieniami, alejkami i oczkami wodnymi. To Centrum Wodne. Uczelnia zamyka je na co dzień, bo w to miejsce, które służy do celów edukacyjnych. Studenci uczą się tu, jak wygląda obieg wody w środowisku.

Centrum Wodne SGGWbip.sggw.pl

3. Ciszewskiego do Kokosowej

To jeden z mniej atrakcyjnych odcinków. Na naszym starym trakcie powstało bowiem osiedle mieszkaniowe. Żeby kontynuować przejazd dawnym szlakiem, trzeba ominąć tę "przeszkodę".

Skręcamy więc w Ciszewskiego w lewo, dojeżdżamy do ul. Nugat i objeżdżając osiedle docieramy do dalszej części ul. Nowoursynowskiej. Jedziemy nią dalej prosto i w ten sposób docieramy do ul. Kokosowej. Po drodze natrafić można na kilka starych, drewnianych domów, które są pozostałością po dawnej wsi Wolica. Zabudowań tych z roku na rok jest coraz mniej, warto więc - póki jeszcze istnieją - uwiecznić je na zdjęciach.

Pozostałości po dawnej wsi WolicaCC BY - SA 3.0 / Wikipedia

4. Park Natoliński i dąb Mieszko I

Od tego miejsca wkraczamy w jeden z najstarszych odcinków ul. Nowoursynowskiej, jaki ostał się na naszej trasie.

Droga robi się mniej komfortowa, bo zamiast asfaltu, wyłożona jest kocimi łbami, ale warto przejechać i poczuć historię tego traktu. Po lewej stronie mijamy klinikę koni SGGW, a zaraz potem docieramy do rezerwatu Park Natoliński.

To 116 hektarów z rezerwatem i zabytkowymi obiektami – XVIII-wiecznym pałacem Potockich, świątynią dorycką, akweduktem. Jest jednym z najcenniejszych romantycznych założeń pałacowo-parkowych w Polsce. Jego inicjatorem był sam Jan III Sobieski, który urządził tu królewski zwierzyniec.

Na teren parku normalnie nie ma wstępu - organizowane są jedynie wycieczki z przewodnikiem. Aby się na taki spacer wybrać, trzeba śledzić doniesienia na stronach dzielnicy ursynow.pl. Na co dzień od wiosny do jesieni nawet zza płotu słychać tu niesamowite ptasie śpiewy, wyłaniają się też bardzo stare drzewa. Warto zobaczyć je z bliska, jeżeli tylko mamy taką okazję.

Dąb Mieszko ICC BY - SA 3.0 Wikipedia

Ale nie patrzmy tylko w lewo. Po prawej stronie na wysokości parku jest jeden z najciekawszych okazów drzew. Według informacji na tabliczce 1000-letni - a według ostatnich pomiarów ponad 600-letni - dąb Mieszko I. Obwód jego pnia to 846 cm. wysoki jest na ok. 26 metrów. Drzewo wciąż żyje - chociaż dziupla w pniu zalana została betonem i wypełniona cegłami - i wciąż wypuszcza nowe pędy. Dąb jest ostańcem prastarej Puszczy Mazowieckiej, która porastała te tereny.

5. Przez las i pola

Gdy już miniemy Mieszka i Park Natoliński, pozostaje nam dojechać drogą do ul. Relaksowej i dalej ścieżką rowerową, a potem lokalną drogą, dojechać do lasu.

Już od granicy lasu widać, że droga ta jest bardzo stara - szeroka, z wysokimi bokami, prosta. To tędy podążali kupcy z północy na południe. Gdy porównamy przebieg dzisiejszej Relaksowej, a potem Muchomora, z dawnymi mapami, okaże się, że jest prawie niezmieniony.

Wzdłuż Parku Kultury w Powsinie ciągnie się jedna z najstarszych dróg woj. mazowieckiego

Przejeżdżamy obok parku kultury w Powsinie, po prawej stronie mijamy polankę, na której można rozpalić ognisko albo wrzucić na grilla kiełbaskę. Nie zatrzymujmy się jednak na długo, bo mamy przed sobą jeszcze sporo drogi. Tutaj, w Powsinie, zaczyna nam towarzyszyć niebieski szlak, czyli Nadwiślański Szlak Rowerowy. Prowadzi z Powsina do Góry Kalwarii i do Czerska, ma 32 kilometry. Jego przebieg pokrywa się z dawnym szlakiem kupców.

Z grillowej polanki kierować trzeba się dalej ul. Muchomora, przeciąć Prawdziwka, dojechać do końca i skręcić w kierunku torów. Po przeprawie przez przejazd, dalej prosto i - po przebiciu się przez kolejną mocno uczęszczaną przez samochody drogę - wkraczamy w konstancińskie parki.

6. Konstancin i Stara Papiernia

Nasza droga biegnie teraz między stawami, groblą, w kierunku Starej Papierni. Fabryka w tym miejscu powstała w 1760 roku i napędzana była kołem wodnym.

Stara PapierniaWikipedia

Była najstarszym tego rodzaju obiektem na Mazowszu i nosiła nazwę Królewska Fabryka Papieru. To tu drukowało się dokumenty Sejmu Czteroletniego i Konstytucję Trzeciego Maja. W XIX wieku fabryka stopniowo traciła na znaczeniu, a w 1984 strawił ją ogień. Zrujnowany budynek przetrwał do 2000 roku. Po przebudowie, w 2002 roku powstało tu centrum handlowe.

Z papierni kierujemy się do ronda i ulicą Wilanowską dojeżdżamy do Kopernika, skręcamy w lewo i dojeżdżamy do ul. Literatów. Ta teraz mała uliczkakiedyś tętniła życiem. To tędy właśnie dalej prowadził szlak handlowy.

7. Literatów do Obór

Ulicą Literatów jedziemy dalej prosto. Po lewej stronie zobaczymy pałac w Oborach. Wzniesiony został w latach 1681-1688 i zastąpił drewniany dwór, który znajdował się w tym miejscu wcześniej.

Pałac w OborachCC BY-SA 3.0 Wikipedia

Właścicielem Obór był Jan z Wielopola, wojewoda krakowski, a następnie jego dziedzic Jan. Dwór charakteryzował się łamanym dachem polskim, odmiany krakowskiej. Dzięki lokalizacji dworu - w pobliżu pałacu w Wilanowie - Jan Wielopolski miał ułatwiony kontakt z Janem III Sobieskim. Za żonę zaś pojął siostrę królowej Marysieńki. Prowadząca do pałacu droga do końca XVIII wieku była główną, reprezentacyjną aleją. W pałacu w Oborach po II wojnie światowej znajdowała się siedziba Związku Literatów Polskich i stąd wzięła się też nazwa ulicy. Wtedy jednak była to już podrzędna droga.

Gdy cofniemy się do XVII wieku, zobaczymy jednak ciągnących drogą kupców. Jak podaje konstancinjeziorna.blox.pl, w Oborach istniała wtedy wielka karczma, która sprawiała, że był to ważny punkt na trasie. Ze skarpy zaś zjeżdża w miejscu, gdzie do dziś znajdują się kilkusetletnie dęby, zasadzone w czasach, gdy szlak był główną drogą regionu.

8. Cieciszew. Kościół zmieciony z powierzchni ziemi

Z Literatów nie skręcamy w lewo w stronę Wisły, ale kierujemy się dalej ulicą Podlaską. I natrafiamy na Cieciszew, w którym w 1236 roku wzniesiony został kościół.

Cieciszew. Kiedyś w tej wsi stał kościółWikipedia

W okolicach - jak podaje konstancinjeziorna.blox.pl - znajdowano rzymskie monety (znaleziony został np. denar cesarza Trajana z II wieku), co jest dowodem na to, że ludzie osiedlali się tu już dużo, dużo wcześniej. Starożytny szlak przetrwał upadek Imperium i potem znów ożył. Świadczyć mogą o tym kolejne znalezione monety - tym razem z Samarkandy z X wieku. Moneta ta była głównym środkiem płatniczym i handlowano nią m.in. w Drohobyczu - podaje konstancinjeziorna.blox.pl.

Przez Cieciszew szlak handlowy prowadził do czasu, gdy w 1715 istniejący tu kościół został zmieciony z powierzchni ziemi przez Wisłę. Zniszczonych wtedy zostało także kilka sąsiednich wsi. Po tej klęsce i zmianie linii brzegowej rzeki kościół odbudowano w Słomczynie, już na skarpie, i to właśnie przebiegająca tamtędy droga stała się główną.

9. Podłęcze, Wólka Dworska, Góra Kalwaria, Czersk.

Dalej lecimy już wzdłuż Wisły przez wsie Podłęcze, Wólka Dworska, wjeżdżamy na chwilę na skarpę w Górze Kalwarii, ale zaraz potem zjeżdżamy z niej brukowaną starą uliczką.

Ruiny zamku w Czersku

Nasz cel to Czersk, który był celem dla wielu kupców, a jeżeli nie kończyli tu swojej podróży - jednym z głównych punktów na ich drodze. Początki osadnictwa w tym rejonie to epoka kamienna, a pierwszy znany gród powstał w XI wieku. Prawa miejskie Czersk uzyskał w 1350 roku, ale już od 1413 roku zaczął tracić znaczenie na rzecz Warszawy. Powodem była zmiana koryta Wisły w XIV wieku, która odcięła drogę kupcom.

Zamek książąt mazowieckich w CzerskuWikipedia (CC BY-SA 3.0)

Czersk ponownie rozkwitł w czasach, gdy rządziła nim królowa Bona, która otrzymała miasto jako odprawę wdowią po śmierci Zygmunta Starego. Często tam bywała, założyła browar, ogrody i winnice, a na miejscu znów rozwinął się handel i uprawa winorośli. W czasie potopu szwedzkiego Czersk częściowo wysadzony został w powietrze. Całkiem podupadł natomiast w czasach zaborów - zburzono mury twierdzy i odebrano miejscowości prawa miejskie.

Teraz są tam ruiny twierdzy, które wznoszą się nad zamieszkałą przez 600 osób niewielką wsią.

Zobacz, jak zadbać o rower:

Jak dbać o rower? "Dwa koła" radzą
Jak dbać o rower? "Dwa koła" radząTVN Meteo Active

Autor: Katarzyna Karpa / Źródło: ursynow.org.pl, konstancinjeziorna.blox.pl, haloursynow.pl

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 23.12. W nocy w większości kraju przydadzą się parasole - przelotnie popada deszcz, miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg. W dzień opadów będzie już mniej, a niebo będzie się rozpogadzać. Termometry pokażą od 1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Źródło:
tvnmeteo.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org