Pogoda na wrzesień 2021. Eksperymentalna prognoza IMGW

Autor:
kw/map
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Prognoza pogody na dziś 01.09

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizowali swoją eksperymentalną prognozę pogody na wrzesień. Zobacz, jaką pogodę przyniesie nam ten miesiąc.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazali, że średnia miesięczna temperatura powietrza może w całym kraju kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie poniżej.

Jak dodali, prognozę ustalono według "nowej" normy, ponieważ jej wartość jest wyższa niż w przypadku poprzedniej normy ustalonej na lata 1981-2010. Dla września dolna granica normy dla prezentowanych w prognozie miast jest średnio wyższa o 0,4 stopnia Celsjusza, zaś górna o 0,6 st. C.

Według wcześniejszej wstępnej prognozy na wrzesień miesiąc miał być cieplejszy na północy Polski. W pozostałych regionach temperatura miała utrzymywać się w normie.

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu we wrześniu 2021IMGW

Wrześniowe opady

W przypadku opadów IMGW prognozuje podobną sytuację. Ich miesięczna suma także ma mieścić się w normie.

Poprzednia eksperymentalna prognoza wskazywała, że w północnych regionach suma opadów będzie niższa niż norma wieloletnia.

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na wrzesień 2021IMGW

Co oznacza pojęcie "w normie"?

Synoptycy zaznaczają, że aby poprawnie odczytywać ich eksperymentalne prognozy, warto zapoznać się ze znaczeniem norm długoletnich. Jak tłumaczą, wartości średniej miesięcznej temperatury oraz miesięcznej sumy opadów 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych - "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".

Jeżeli w prognozie mamy wartości powyżej normy, oznacza to, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej wilgotny od co najmniej 20 obserwowanych wrześniów z lat 1991-2020.

W przypadku komunikatu o temperaturze lub opadach poniżej normy, synoptycy informują, że dany miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy niż co najmniej 20 obserwowanych wrześniów z lat 1991-2020.

Jeśli komunikat podaje, że wartości będą w normie, można założyć, że prognozowana temperatura lub opady będą podobne do typowych 10 obserwowanych wrześniów z lat 1991-2020.

Jak czytać wstępne prognozy IMGW?

Chociaż w eksperymentalnych prognozach wrzesień 2021 jawi się jako typowy dla ostatnich lat, warto zapoznać się także z pojęciami "powyżej normy" i "poniżej normy".

Synoptycy informują, że wartości "powyżej normy" dla września nie oznaczają, że wystąpią okresy z temperaturą maksymalną wynoszącą powyżej 25 stopni Celsjusza. Z kolei komunikat "poniżej normy" nie świadczy o tym, że temperatura spadnie do 0 st. C. Takie wartości mogą się jednak sporadycznie pojawić. W tym miejscu IMGW podkreśla, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do wartości z całego miesiąca - zarówno za dnia, jak i w nocy.

Podobnie jest w przypadku wartości opadów - prognoza "powyżej normy" nie świadczy o tym, że codziennie będziemy doświadczać intensywnych opadów czy wyładowań atmosferycznych. Z kolei wartości "poniżej normy" nie odrzucają możliwości pojawienia się tego typu zjawisk. Prognozowana suma opadów to wartość ze wszystkich dni w miesiącu, bez uwzględnienia typu opadu (deszczu i śniegu).

Należy pamiętać, że prognoza IMGW, choć opracowana dzięki najnowszym modelom, jest całkowicie orientacyjna i ma charakter eksperymentalny.

Autor:kw/map

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW

Pozostałe wiadomości