Ostrzegamy przed wysokim stanem wody w rzekach

Prognoza pogody na najbliższy czas
Prognoza pogody na najbliższy czas
tvn24
tvn24Prognoza pogody na najbliższy czas

Intensywne opady deszczu sprawiły, że poziom niektórych rzek wciąż jest wysoki. Ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują w czterech województwach.

W woj. świętokrzyskim jest ogłoszony alarm drugiego stopnia. Służby są w najwyższej gotowości.

Tam w związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, w zlewniach Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, oraz na mniejszych dopływach Wisły spodziewane są gwałtowne wzrosty poziomu wody. Istnieje możliwość, że stany ostrzegawcze zostaną przekroczone.

Tu ważne są ostrzeżenia pierwszego stopnia

Sytuacja hydrologiczna w województwie śląskim jest nadal poważna.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły, a także na innych mniejszych rzekach na terenie województwa prognozowane są wzrosty poziomu wody. Lokalnie mogą zostać przekroczenia stany ostrzegawcze.

W woj. małopolskim intensywne opady deszczu o charakterze burzowym powodują ciągły wzrost poziomu wody w rzekach Skawa, Raba, Dunajec i Ropa. Wciąż obowiązuje pierwszy stopień ostrzegawczy.

Podobna sytuacja panuje w woj. podkarpackim. Poziom wody przekracza stany alarmowe na wodach Wisłoki, Sanu, Wisłoku, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa. Lokalnie, wraz z wystąpieniem burz i intensywnych opadów, spodziewane są gwałtowne wzrosty poziomu wody.

Co oznaczają ostrzreżenia

Kiedy mamy do czynienia z ostrzeżeniem pierwszego stopnia, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

W przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia stany wody są powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej stanów alarmowych

Aktualna sytuacja hydrologiczna:

Ostrzeżenia hydrologiczneIMGW

Stany alarmowe zostały przekroczone na rzekach:

- Odra (dolnośląskie, lubuskie);

- Kamienna (świętokrzyskie);

- Pilica (łódzkie, mazowieckie);

- Liwiec (mazowieckie);

- Pisa (warmińsko-mazurskie);

- Krzna (lubelskie).

Stany wód na polskich rzekachIMGW

Autor: wd/map / Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości