Najnowsze

"Opady śniegu przez tydzień. I dobrze!"

Najnowsze

Popada, ku uciesze dzieci

Opady śniegu utrzymają się przez najbliższy tydzień. I dobrze! Chociaż powodują utrudnienia w komunikacji, są potrzebne. Po pierwsze śnieg to zmagazynowana woda, której w ostatnich miesiącach było mało, gdyż sumy opadów były często poniżej normy. Po drugie rozpoczęły się ferie, więc niech dzieciaki mają radość i jeżdżą na sankach!

Matka Natura przypomniała nam, że jest pełnia zimy. Spadło sporo śniegu, spadła również temperatura.

W nocy z piątku na sobotę najmocniej padało na północy i w centrum kraju. W sobotę opady śniegu dały się we znaki w Wielkopolsce i w centrum, objęły również swoim zasięgiem południowy zachód i południe kraju. Temperatura wszędzie, oprócz Niziny Szczecińskiej, była ujemna.

W nocy z soboty na niedzielę najmocniej popada na południu, spadnie do 5 cm śniegu, szczególnie na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach. Opady śniegu utrzymają się przez najbliższy tydzień. I dobrze! Chociaż powodują utrudnienia w komunikacji, są potrzebne. Po pierwsze śnieg to zmagazynowana woda, której w ostatnich miesiącach było mało, gdyż sumy opadów były często poniżej normy. Po drugie rozpoczęły się ferie, więc niech dzieciaki mają radość i jeżdżą na sankach!

Szczęście będą mieli Ci, którzy będą mogli spędzić nadchodzący tydzień w górach, szczególnie w pasmach Sudetów oraz w Beskidzie Śląskim i w Tatrach, gdzie na trasach saneczkowych i nartostradach śniegu jest pod dostatkiem - od 20 do 120 cm. W ciągu najbliższych siedmiu dni śniegu przybędzie, na nizinach do ok. 10 cm, na obszarach górskich nawet do 40 cm.

Sytuacja trochę gorzej przedstawia się dla Beskidu Niskiego, Bieszczad i Podkarpacia, gdyż tam we wtorek i w środę ma spaść śnieg z deszczem marznącym, powodującym gołoledź. Temperatura wzrośnie w tym rejonie do 2 st. C Wprawdzie śniegu nie ubędzie, ale pogorszy się nieco jego jakość.

Teraz śnieg w górach jest świeży, puszysty, miejscami zmrożony. Natomiast w czasie opadów śniegu z deszczem w południowo-wschodniej Polsce wierzchnia warstwa śniegu, w wyniku rozmarzania i zamarzania, zmieni się w twardą skorupę. Ale tak pesymistyczna prognoza obowiązuje dla niższych partii regionu. Powyżej 500-600 m n.p.m. śnieg powinien być czysty i puszysty.

WIĘCEJ WPISÓW AUTORKI PRZECZYTASZ TU

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości