Najnowsze

Od dorosłości do śmierci dzielą je godziny. Zobacz godowy taniec jętek nad wodą

Najnowsze


Odródki długoogoniaste, gdy osiągają dorosłość, szybko zaczynają gody, bo niewiele zostało im życia. Zarejestrowane na nagraniu ich "tańce" na powierzchni wody to coraz rzadszy widok w Europie. Kiedyś jętki tego gatunku były rozpowszechnione także w Polsce, ale ostatni raz zaobserwowano je u nas w latach 20. ubiegłego wieku.

Jętki, potocznie zwane także jacicami, to owady uskrzydlone związane zazwyczaj ze środowiskiem wodnym. Mają zróżnicowane rozmiary, a niektóre gatunki, w tym odródka długoogoniasta (Palingenia longicauda), mogą mierzyć nawet 12 centymetrów długości.

W przeciwieństwie do wielu innych gatunków jętek, dorosłe odródki nigdy nie oddalają się od wody. Latają bardzo nisko, a ich przysadki odwłokowe często dotykają wody lub ją omiatają. Ich zachowanie w locie nieco przypomina chaotyczny taniec.

Taki właśnie taniec zarejestrowano w okolicach rzeki Cisy, płynącej między innymi przez Słowację, Węgry i Serbię.

Dorastają, rozmnażają się, umierają

Dorosłe osobniki mają tylko kilka godzin na odbycie godów - umierają krótko po osiągnięciu dojrzałości. Po zapłodnieniu samice przelatują kilkanaście kilometrów i składają jaja na powierzchni wody. Te następnie opadają i osiadają na dnie. Po około 45 dniach zaczynają wykluwać się larwy. Zanim osiągną wiek dorosły, trzy lata spędzają zagrzebane w mule. W tym czasie przechodzą około 20-30 linień.

Obecność P. longicauda w okolicy akwenu wskazuje na to, że woda w nim jest czysta.

Owady tego gatunku są coraz rzadziej spotykane w wielu krajach europejskich. Odródki długoogoniaste ostatni raz zaobserwowano na terenie naszego kraju w późnych latach 20. XX wieku.

Autor: kw//rzw / Źródło: ENEX, tvnmeteo.pl