Najnowsze

Nie wiesz, czy znaleziony grzyb truje? Zanieś go do sanepidu

Najnowsze

Grzyby oprócz walorów smakowych są bardzo niebezpieczne

Borowik szlachetny czy szatański? Kania czy muchomor sromotnikowy? Takie pytania nasuwają się każdemu grzybiarzowi podczas wypraw do lasu. Teraz z pomocą przychodzą pracownicy sanepidu, którzy bezpłatnie udzielą porad w sprawie grzybów.

Zbieranie grzybów jest zajęciem tyleż popularnym, co niebezpiecznym. Co roku słyszymy o kolejnych, także śmiertelnych, zatruciach.

Aby pomóc doświadczonym mniej lub bardziej grzybiarzom, sanepid proponuje pomoc grzyboznawcy. Każda osoba, która ma wątpliwości w sprawie zebranych okazów może zwrócić się do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z prośbą o poradę.

"Zawsze pomoże"

- W każdym oddziale sanepidu pracuje wyspecjalizowana grupa grzyboznawców, która zawsze pomoże - powiedział portalowi tvnmeteo.pl rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, Jan Bondar.

Porad można szukać w godzinach pracy placówek epidemiologicznych. Pracownicy sanepidów na miejscu ocenią przydatność grzybów do spożycia

Sanepid radzi

Nim jednak udasz się do grzyboznawcy ze znalezionymi okazami, zapoznaj się z garścią porad, jakie Główny Inspektorat Sanitarny zamieszcza na swoich stronach internetowych:

- Zbieraj tylko grzyby znane, co do których nie masz wątpliwości (warto korzystać z atlasów);

- Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia;

- Nie oceniaj grzybów sobie nieznanych na podstawie smaku. Wiele grzybów trujących ma smak łagodny lub lekko słodkawy, np. śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy;

- Grzyby zbieraj wyłącznie do łubianek lub przewiewnych koszyków, a nie do plastikowych wiader i toreb foliowych, w których ulegają zaparzeniu i zepsuciu;

- Nie zbieraj grzybów bardzo młodych oraz starych i przejrzałych, nasączonych wodą, nadjedzonych przez ślimaki czy zapleśniałych, gdyż łatwo o pomyłkę w rozpoznaniu gatunku.

- Grzyby wykręcaj z podłoża tak, aby nie uszkodzić grzybni;

- Nie niszcz żadnych grzybów, także trujących, ponieważ są potrzebne w ekosystemie leśnym.

Uwaga!

Według danych raportu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2011 r. odnotowano 32 przypadki zatrucia różnymi grzybami, w tym 20 muchomorem sromotnikowym. Dużo więcej zatruć było w 2010 r. - aż 80, z czego 43 spowodował muchomor sromotnikowy. Pozostałe grzyby, które są odpowiedzialne za zatrucia, to m.in. piestrzenica kasztanowata i muchomor czerwony. W 2010 r. przez trujące grzyby zmarło w Polsce siedem osób, w 2011 r. nie zanotowano śmiertelnych zatruć.

Autor: adsz/ŁUD / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt Meteo

Pozostałe wiadomości