Najnowsze

"Nie dzieje się pogodowy koniec świata". Porównaj tę zimę z poprzednimi

Najnowsze

"Ta zima nie jest wyjątkowa" (TVN24)
"Ta zima nie jest wyjątkowa" (TVN24)

- Dużo mówimy ostatnio o tym, że ta zima jest wyjątkowa pod względem ilości śniegu czy niskich temperatur. Tymczasem w pogodzie nie dzieje się nic nadzwyczajnego - mówi na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter pogody TVN Meteo.

Ze zdjęcia satelitarnego wykonanego przez NASA zimą 2002-2003 wynika, że warunki pogodowe były bardzo podobne do tych panujących w Europie teraz. Wielka Brytania, Francja Bałkany i wiele innych miejsc, prawie cały Stary Kontynent, pokrywał śnieg.

JAK Z MROZAMI I ŚNIEGIEM ZMAGA SIĘ EUROPA PRZECZYTASZ W RAPORCIE SPECJALNYM TVN METEO

Rekord zimna nie został pobity

- Nie pamiętamy o tym, ponieważ mamy krótką pamięć pogodową - wyjaśnia Wasilewski. - Takie zimy jak ta zdarzają się w naszej części świata raz na kilka lat, naprawdę nie dzieje się pogodowy koniec świata - zapewnia prezenter.

W samej Polsce jest w tym roku jednak bardziej mroźno niż śnieżnie.

- Faktycznie jest lodowato, wszyscy marzniemy. Jednak rekord zimna, -41 st. Celsjusza, nie został w Polsce pobity w czasie tej fali mrozów - zapewnia.

Śniegu będzie więcej

Obecenie w Polsce śniegu jest niewiele, a na niektórych terenach nie ma go wcale. Jednak według aktualnych prognoz w tym tygodniu nad Polskę nadciągną chmury, przynoszące opady. Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni.

Śnieg w Polsce, 2 lutego 2012 (Aqua/MODIS, NASA)

Dzięki wizualizacjom stworzonym przez NASA możecie sprawdzić, w jakich miejscach w ciągu ostatnich 10 lat opadów śniegu było najwięcej i które zimy były do siebie podobne:

Pokrywa śnieżna na świecie do grudnia 2011 roku (NASA)
Pokrywa śnieżna na świecie do grudnia 2011 roku (NASA)
Pokrywa śnieżna w latach 2002-2003 (NASA)
Pokrywa śnieżna w latach 2002-2003 (NASA)

Autor: map/ms / Źródło: TVN24, TVN Meteo, NASA

Pozostałe wiadomości