Najnowsze

Naukowcy spowolnili prędkość światła w próżni

Najnowsze

ShutterstockNaukowcy spowolnili niektóre wiązki światła

Prędkość światła w próżni jest stała i jest to jedna z podstawowych zasad fizyki. Naukowcy z Filipin postanowili jednak zrobić pewien eksperyment i spowolnili w próżni niektóre z jego wiązek.

Zmieniając sposób, w jaki obracają się niektóre wiązki światła, badacze z Narodowego Instytutu Fizyki byli w stanie spowolnić światło w próżni. By zmienić sposób obrotu światła, fizycy wykorzystali cylindrycznie symetryczne wiązki światła, zwane wiązkami Laguerre'a-Gaussa. Po zastosowaniu tej metody, światło w próżni zaczęło się rozprzestrzeniać znacznie wolniej.

Ingerencja w prędkość światła

Prędkość światła zmienia się w zależności od tego, w jakim środowisku się ono porusza. Dzieje się to kosztem dokładności przekazu informacji. Z tego powodu coraz więcej osób interesuje się sposobami zmiany prędkości światła, tak, by nie wpływały one na jakość i dokładność danych.

W zeszłym roku naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow spowolnili światło za pomocą "maski", która zmieniała fale płaskie na stożkowe. W najnowszym opracowaniu, fizycy z Filipin także skupili się na falach innych niż płaskie, jednak nie zmieniali ich kształtu.

Fale, na których skupili się naukowcy mają orbitalny moment pędu, co można zobrazować jako spiralną wiązkę światła, podobną do sprężyny. Każda z wiązek Laguerre'a-Gaussa posiada swój własny moment pędu, przez co fizycy byli w stanie je spowolnić bez ich bezpośredniego zakłócania.

Dłuższa droga do przebycia

Najnowszy eksperyment nie narusza żadnego z praw fizyki. Poszczególne fotony właściwie nie poruszają się wolniej, tylko mają dłuższą drogę do przebycia, przez co wiązka światła dociera później. Fizycy nawet przed przystąpieniem do eksperymentu byli w stanie wyliczyć, o ile później dane wiązki dotrą do celu.

Choć może się wydawać, że takie badania są bardzo abstrakcyjne, mają one szerokie zastosowanie w informatyce i telekomunikacji, gdzie wiązki Laguerre'a-Gaussa są powszechnie wykorzystywane. Najnowsze odkrycie naukowców nie oznacza, że prędkość przesyłu danych będzie szybsza od prędkości światła, ale pozwoli nam na lepsze wysyłanie informacji na całym świecie.

Światło jest bardzo potrzebne i to nie tylko do przesyłania informacji. Jest jednak także źródłem zanieczyszczenia. Zobacz stworzoną przez NASA wizualizację zanieczyszczenia światłem na Ziemi.

Zanieczyszczenie światłem NASA

Autor: zupi/rp / Źródło: IFL Science

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock