Najnowsze

Mural do zadań specjalnych. Będzie oczyszczał powietrze ze smogu

Najnowsze

Antysmogowy mural w Bielsku-Białej
Antysmogowy mural w Bielsku-Białejtvn24
wideo 2/30

Jest kolorowy, piękny, a do tego służy słusznej sprawie. W Bielsku-Białej pojawił się mural wykonany specjalnymi farbami. Jego zadaniem ma być oczyszczanie powietrza ze smogu.

W Bielsku-Białej powstał mural, który ma pomóc w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Znajduje się na ścianie kilkupiętrowej kamienicy i jest namalowany farbą neutralizującą smog.

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL. SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

"Szanujmy przyrodę"

Mural przedstawia las i działa podobnie jak prawdziwy ekosystem. Wychwytuje szkodliwe cząsteczki z powietrza dzięki specjalnej farbie. Metr kwadratowy powierzchni muralu potrafi pochłonąć tyle samo zanieczyszczeń, co jeden metr kwadratowy lasu. Ma działać 10 lat.

- Próbujemy wykorzystać różne formy zapraszania ludzi do wspólnego działania na rzecz środowiska i klimatu. A że sztuką Klub Gaja zajmował się od samego początku, to nasza współpraca z artystami na przykład w tym wypadku zaowocowała muralem, mówiącym o tym, że drzewa są ważne, ale też farby, które zostały użyte do pomalowania tej ściany. Są to włoskie farby, które pochłaniają zanieczyszczenia - mówił Jacek Bożek z Klubu Gaja, jednej z najstarszych niezależnych organizacji, zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce.

Mieszkańcy są zachwyceni pomysłem.

- Z ciekawości patrzę, bo nie widziałem, to jest nowy mural, dość często tu jestem i nie zauważyłem jeszcze. [...] Szanujmy przyrodę, szanujmy naturę, a będzie dobrze - mówił jeden z przechodniów.

Podobny mural powstaje także w Katowicach.

Antysmogowy mural w Bielsku-Białej
Antysmogowy mural w Bielsku-Białejtvn24
Mural antysmogowy powstaje też w Katowicach
Mural antysmogowy powstaje też w Katowicachtvn24

Autor: kw/dd / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości