Najnowsze

Mróz, śnieżyce i wichury. Europa zmaga się z atakiem zimy

Najnowsze


Mieszkańcy Europy zmagają się z gwałtownym atakiem zimy. W Finlandii drzewo przygniotło mężczyznę. W Szwecji w wyniku silnego wiatru ponad 100 tysięcy gospodarstw nie ma prądu. Pogodowe utrudnienia panują także na Słowacji, w Estonii, Serbii i Grecji.

Do Grecji dotarł niż Sofia. Zgodnie z informacjami Narodowego Obserwatorium w Atenach, jego skutki będzie można odczuwać do soboty. Temperatura spadnie poniżej zera w wielu środkowych i północnych regionach kraju.

Paraliż na drogach w Serbii

W Serbii na Magistrali Ibarskiej przy wyjeździe z Belgradu śnieg spowodował duże utrudnienia. Na drogach utworzyły się korki. Doszło do dwóch karamboli, w których zderzyło się kilka samochodów. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Śnieg przestał padać dopiero w czwartek po południu.

Groźnie w Finlandii

We wschodniej części fińskiej Laponii zanotowano w czwartek rano rekordowo niską temperaturę wynoszącą -32,2 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord tej zimy, czyli -30,2 st. C, zanotowano 23 grudnia w środkowej Laponii.

Na należących do Finlandii Wyspach Alandzkich doszło w czwartek do śmiertelnego wypadku, gdy spadające z powodu silnego wiatru drzewo przygniotło mężczyznę. Władze zaapelowały do mieszkańców, aby w miarę możliwości nie opuszczali domów z uwagi na złą pogodę, silny wiatr i opady śniegu.

Burza śnieżna w Szwecji

Silna burza, która nawiedziła w środę wschodnie wybrzeże Szwecji, sprawiła, że 100 tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu. W nocy ze środy na czwartek na wyspie Gotlandia na Bałtyku przestała działać komunikacja telefoniczna.

84 centymetry śniegu na Słowacji

W efekcie znacznych opadów śniegu i wichur w 12 miejscowościach na północnym zachodzie Słowacji ogłoszono stan katastrofy żywiołowej - podały w czwartek słowackie media. Miejscowości te leżą w regionach Orawa i Kysuce oraz w powiecie Żylina.

Największy świeży opad śniegu meteorolodzy zmierzyli w Oravskiej Lesnej, gdzie jego warstwa osiągnęła 84 centymetrów. Stan katastrofy obowiązuje także w siedmiu innych miejscowościach powiatu Namestovo, którymi są Mutne, Oravske Vesele, Oravska Polhora, Sihelne, Rabcza, Novot' i Zubrohlava, jak również w Skalitem w powiecie Czadca oraz w Lutiszach, Belej i Terchovej w powiecie Żylina.

Słowackie pogotowie górskie HZS (Horska Zachranna Slużba) apeluje do turystów o rozwagę w planowaniu wycieczek, gdyż w rejonach położonych powyżej 1500 metrów nad poziomem morza spodziewane są nadal wichury, osiągające w porywach prędkość od 135 do 160 kilometrów na godzinę. W Tatrach Wysokich i innych słowackich pasmach górskich obowiązuje podwyższony trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Autor: dd / Źródło: ENEX, PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości