Najnowsze

Mgławica Welon. Barwny ślad po wybuchu gwiazdy

Najnowsze

Mgławica Welon
NASAMgławica Welon

Zdjęcie zrobione za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a odsłania bogactwo szczegółów niewielkiego fragmentu rozrastających się pozostałości gwiazdy 20 razy masywniejszej od Słońca, która eksplodowała około 8000 lat temu.

Mgławica Welon jest widzialną częścią Pętli Łabędzia, która powstała po wybuchu supernowej. Fala uderzeniowa po samodzielnej detonacji zderzyła się z chłodniejszymi nieruchomymi gazami ośrodka międzygwiazdowego. Wzbudzone w ten sposób cząsteczki gazu uwolniły tę nowo pozyskaną energię poprzez promieniowanie o różnych długościach fal. W ten sposób powstały delikatne struktury żarzącego się gazu o niezwykłych kolorach.

Naukowcy porównali otrzymane zdjęcia z tymi, które powstały w 1997 roku. Na tym zestawieniu widać, ze mgławica rozszerza się.

Ogromna struktura

Rozmiar mgławicy wynosi 110 lat świetlnych i znajduje się w odległości około 2100 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Obraz został złożony z sześciu zdjęć obejmujących powierzchnię około dwóch lat świetlnych. To jedynie niewielki ułamek ogromnej struktury.

Kształt mgławicy przypomina pogniecione prześcieradło. Tam, gdzie fala uderzeniowa napotkała stosunkowo gęsty materiał, utworzyły się na nim "zmarszczki".

Kod kolorystyczny

Za czerwony blask odpowiada wodór, zielony - siarka, a niebieski - tlen. Niebieskawe fragmenty są gładkie i łukowate w porównaniu do miękkich zielonych i czerwonych struktur. Czerwony blask pochodzi od chłodniejszego gazu, który powstał wcześniej, a następnie przekształcił się w bardziej chaotyczną strukturę.

Kilka cieniutkich czerwonych włókien powstało po przetoczeniu się fali uderzeniowej z prędkością prawie 1,6 mln km/h. Z taką prędkością możnaby odbyć podróż z Ziemi na Księżyc w ciągu zaledwie 15 min.

Mgławica Welon
Mgławica WelonNASA

Autor: ab/rp / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości