Krewetki na Prozacu. Chemia codziennego użytku to bomba dla środowiska

W 2006 roku opracowano nową metodę walki z sinicami na nasyconych fosforem jeziorach
W 2006 roku opracowano nową metodę walki z sinicami na nasyconych fosforem jeziorach
tvn24
W 2006 roku opracowano nową metodę walki z sinicami na nasyconych fosforem jeziorachtvn24

Nawet niewielka ilość substancji chemicznych lub hormonów, wprowadzona do rzeki wywiera katastrofalny wpływ na organizmy, które w niej żyją. Naukowcy z Uniwersytetu w Porsmouth zauważyli niedawno, że np. Prozac potrafi poprawić humor krewetce, a w efekcie przedostania się do wody pewnych hormonów niektóre organizmy mogą zmienić płeć.

Informacja, o tym, że niesione przez nurt rzeczny niewielkie ilości środków antydepresyjnych wpadają do morza, oddziałując na zamieszkującą w nim faunę, budzi zaskoczenie.

Jednak od ponad trzech dekad naukowcy dostarczają niepokojących potwierdzeń destrukcyjnego wpływu ludzkości na środowisko. Wraz ze ściekami do środowiska trafia gigantyczna ilość środków chemicznych, zaburzających naturalną równowagę w wielu rzekach, jeziorach, a nawet i oceanach.

Pewien procent chemii, jaką stosuje przeciętny człowiek, chociażby podczas kąpieli czy przyjmując tabletki przeciwbólowe, trafia wraz ze ściekami do rzek, trując jej mieszkańców.

Wskaźnik nastroju

To, że nawet mikroskopijne ilości (do 100 nanogramów na litr wody) substancji chemicznych lub hormonów ma wyraźny wpływ na środowisko oraz na zachowanie zwierząt, potwierdzili naukowcy z Instytutu Morskiego przy Uniwersytecie Portsmouth. Opublikowana przez nich praca skupiała się na wpływie serotoniny, organicznego związku chemicznego, będącego ważnym neuroprzekaźnikiem w układzie nerwowym.

Serotonina jest jedną z substancji odpowiedzialnych za wzrost, metabolizm, odporność na infekcje i zdolności do reprodukcji. Niski poziom serotoniny w mózgu człowieka jest przyczyną m.in. zaburzeń depresyjnych. Współcześni psychiatrzy, dobierając odpowiednią dawkę leków antydepresyjnych, regulują go i wyprowadzają z choroby.

Kąpiel w Prozacu

Badacze z Instytutu Morskiego postanowili sprawdzić, jak na krewetki wpływają popularne antydepresanty, takie jak np. Prozac. Zawarta w nim fluoksetyna należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i stosuje się ją w leczeniu depresji.

Skorupiaki przebywały przez kilka tygodni w wodzie, w której rozpuszczony lek utrzymywano w stężeniu na poziomie do 100 nanogramów na litr wody. Dzięki temu krewetki utrzymywały stabilnie wysoki poziom serotoniny w organizmie.

Swój "nastrój" żyjątka zdradzały wybierając między oświetloną, a zaciemnioną częścią zbiornika. W ciemności chowały się, gdy stężenie fluoksetyny było mniejsze. Z kolei jasność wybierały, gdy stężenie SSRI wzrastało, stabilniej windując ze sobą serotoninę w organizmie krewetki.

Dodatkowe atrybuty

Autorzy publikacji nie byli pierwszymi, którzy zwrócili uwagę na to, jak drastyczne zmiany w organizmach zwierząt mogą wywoływać nawet niewielkie ilości chemii spożywczej lub gospodarczej. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1980, gdy ówcześni naukowcy wyrażali zaniepokojenie wpływem farby pokrywającej kadłuby statków na faunę mórz i oceanów.

Przeciwkorozyjna powłoka zawierała biocydy - toksyczne związki syntetyczne chroniące powierzchnię statku przed glonami, ale jednocześnie rujnujące środowisko. Naukowcy zwrócili uwagę na to, że uwalniane do środowiska trujące substancje powodowały wykształcenie się penisa u samic niewielkich ślimaków z gatunku Nucella lapillus.

Uwalniane do wody biocydy przyczyniły się do znacznego spadku populacji, ponieważ osobniki były niezdolne do rozmnażania się z powodu dodatkowego narządu. Badacze podkreślali, że konsekwencje mutacji samic Nucella lapillus sięgały jednak aż do samego końca łańcucha pokarmowego.

Płeć zmienna

Drugi raz problem stężenia farmaceutyków w środowisku "wypłynął" w roku 1990. Opublikowano wtedy badania opisujące działanie syntetycznego estrogenu, składnika tabletek antykoncepcyjnych, na środowisko wodne.

Naukowcy wykazali, że nawet śladowe stężeniu żeńskiego hormonu płciowego na 1 l/mkw. wody powoduje, że zamieszkujące dane wody samce ryb stają się samicami. Zaobserwowany fenomen pozwolił naukowcom przypuszczać, że odwrotny proces (samice stawałyby się samcami) mógłby występować po wpuszczeniu do wody męskich hormonów płciowych.

Ciężkostrawny obiad

Innym przykładem dramatycznych konsekwencji towarzyszących rozprzestrzenianiu się nieszkodliwych dla człowieka środków farmakologicznych jest pomór szakali w Indiach i Pakistanie, gdzie bydłu podaje się m.in. niesteroidowy lek Diklofenak. Środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym - odpowiednio dawkowany - uważa się za nieszkodliwy.

Dla szakali w tej części świata okazał się trucizną, znajdującą się w każdej upolowanej przez stado sztuce bydła. Drapieżniki, karmiąc się bydłem faszerowanym lekiem, doprowadzały się do ciężkiej niewydolności nerek. W efekcie populacja skurczyła się na terenie Indii i Pakistanu aż o 90 proc.

Konieczna uwaga

Niektórzy badacze zwracają uwagę na to, że przyczyn spadku liczebności szakali należy doszukiwać się także w zwiększonej populacji dzikiego psa i szerzącą się wśród zwierząt wściekliznę.

Niemniej jednak praca naukowców odniosła efekt, skutecznie zwracając uwagę społeczności na problemie, jakim jest zanieczyszczenie środowiska farmaceutykami.

Autor: mb/rp / Źródło: Popular Science

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze przechodzi przez Brzeg Dolny i Ścinawę w województwie dolnośląskim. Poziom wody w drugim z tych miast ma osiągnąć szczyt w nocy z piątku na sobotę i będzie przekraczać stan alarmowy o blisko trzy metry - wynika z prognozy IMGW. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze. Prognozy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

W nocy z piątku na sobotę na północy kraju należy uważać na gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na blisko 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się chłodno, miejscami utworzą się mgły i zamglenia. Sobota 21.09 przyniesie słoneczną aurę w całym kraju, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Włoski region Emilia-Romania zmaga się ze skutkami powodzi. Ewakuowano około tysiąca mieszkańców. Służby przeprowadziły setki akcji ratunkowych, niektóre z użyciem śmigłowców. Trwają poszukiwania osoby, która prawdopodobnie utknęła pod jednym z zawalonych domów.

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Ludzie uciekali na dachy na północy Włoch

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW