Najnowsze

Koniunkcja pięciu planet. Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn w jednej linii

Najnowsze

facebook.com/ZGlowaWGwiazdach / Karol WójcickiKoniunkcja Jowisza, Wenus i Księżyca

W nadchodzących dniach warto w nocy skierować wzrok w niebo. Zobaczymy na nim pięć planet ułożonych w jednej linii. Kolejna taka okazja przydarzy się za ponad pół roku.

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn już wkrótce ustawią się w jednej linii. Z Ziemi widzimy je nawet gołym okiem, a tym razem przez miesiąc będziemy mogli je obserwować na naszym niebie bardzo blisko siebie. Począwszy od 20 stycznia do 20 lutego wszystkie planety zobaczymy w jednej prostej linii, między Księżycem, a horyzontem.

W jednej linii

Tanya Hill z planetarium w Melbourne poinformowała, że należy się dobrze przygotować, żeby dostrzec wszystkie planety. Merkury znajdzie się bardzo nisko, dlatego należy wybrać się na otwartą przestrzeń, z dala od wysokich drzew i budynków. Aby dostrzec blask planet należy również pojechać z dala od miast i innych źródeł światła. Ze znalezieniem Wenus i Jowisza nie powinno być problemu. Mars rozpoznać można po charakterystycznym czerwonym zabarwieniu. Jeśli znajdziesz choć jedną z tych planet to zlokalizuj Księżyc. Reszta planet znajduje się w linii między tymi obiektami.

Nie zaśpij

Ponowna okazja, żeby zobaczyć koniunkcję tych pięciu planet, zdarzy się w sierpniu 2016 roku, a kolejna dopiero w październiku 2018 roku.

Zobacz koniunkcję Księżyca i Wenus z marca 2015 roku:

Koniunkcja Księżyca i Wenus
Koniunkcja Księżyca i WenusKontakt Meteo

Autor: AD/jap / Źródło: IFL Science

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/ZGlowaWGwiazdach / Karol Wójcicki

Pozostałe wiadomości