Najnowsze

Końca upałów nie widać. Czerwone alerty IMGW

Najnowsze

Pogoda na noc 18/19.06
Pogoda na noc 18/19.06tvnmeteo.pl
wideo 2/16

Piątek okazał się najcieplejszym dniem od początku roku. Termometry w Dziwnowie pokazały aż 34,2 stopnia Celsjusza. Kolejne dni także przyniosą nam upalną pogodę. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty, w tym także te najwyższego stopnia.

Jak przekazał synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, najwyższą temperaturę powietrza zanotowano w piątek w Dziwnowie, gdzie termometry pokazały 34,2 stopnia Celsjusza. Gorąco było też w Świnoujściu - 33,8 st. C, Słubicach - 33,5 st. C, Darłowie - 33,2 st. C i Szczecinie - 33 st. C.

- To wysoka wartość, tym bardziej, że w tamtym roku najwyższą wartością czerwca było 33,8 st. C. Widać więc, że w tym roku zeszłoroczny rekord czerwca został pobity - powiedział Walijewski odnosząc się do temperatury zanotowanej w Dziwnowie.

Synoptyk zaznaczył, że jeszcze wyższa temperatura panowała 26 i 30 czerwca 2019 roku, kiedy w miejscowości Ceber zanotowano 38,3 st. C. Tyle samo było również w Radzyniu w województwie lubuskim.

Z kolei rekord temperatury dla Polski to 40,2 st. C. Taką temperaturę zanotowano w 29 lipca w Prószkowie w okolicach Opola w roku 1921. Jak jednak zaznaczają eksperci, nie jest wykluczone, że mógł to być wynik błędu. Bardziej prawdopodobną wartością jest 40,0 st. C, którą zanotowano tego samego dnia 1921 roku w Zbiersku w Wielkopolsce.

Natomiast temperaturą, co do której nie ma żadnej wątpliwości, gdyż zanotowano ją stosunkowo niedawno jest 39,5 st. C w Słubicach w 1994 roku.

Ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia

Najwyższe - czerwone - alerty przed upałami zostały wydane w województwie lubuskim. Temperatura maksymalna w piątek wyniesie do 32-34 st. C, w sobotę oraz niedzielę do 33-35 st. C, a w poniedziałek od 30-33 st. C. Temperatura minimalna w nocy sięgnie do 18-21 st. C.

Ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 21 w poniedziałek.

Ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla województw:

- opolskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- dolnośląskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- zachodniopomorskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- wielkopolskiego, gdzie będą ważne do godz. 19 w poniedziałek;

- mazowieckiego (z wyłączeniem powiatów na wschodzie regionu), gdzie będą ważne do godz. 20 we wtorek;

- warmińsko-mazurskiego (w powiatach: braniewskim, elbląskim, Elbląg, ostródzkim, iławskim, nowomiejskim, działdowskim, ostródzkim) gdzie będą ważne do godz. 20 we wtorek;

- pomorskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- kujawsko-pomorskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- łódzkiego, gdzie będą ważne do godz. 19 we wtorek;

- świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego (z wyłączeniem powiatu tatrzańskiego), gdzie będą ważne do godz. 18 we wtorek.

Według IMGW temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 do 34 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna w nocy od 16 do 21 st. C.

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia

Alerty najniższego stopnia wydano dla województw:

- warmińsko-mazurskiego (z wyłączeniem powiatów: braniewskiego, elbląskiego, Elbląg, ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego, działdowskiego, ostródzkiego), gdzie ważne będą do godz. 20 w sobotę;

- podlaskiego, gdzie ważne będą do godz. 20 w sobotę;

- lubelskiego, gdzie ważne będą do godz. 20 w sobotę;

- mazowieckiego, (dla powiatów położonych na wschodzie regionu), gdzie ważne będą do godz. 20 w sobotę;

- podkarpackiego, w którym stracą ważność o godz. 18 w poniedziałek.

Temperatura maksymalna wyniesie od 30 do 31 st. C. Temperatura minimalna w nocy osiągnie od 15 do 17 st. C.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW
Jak przetrwać upały (RCB)RCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia?

Jak brzmi definicja IMGW, ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Pierwsza pomoc: udar cieplny (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor: kw,anw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości