Kobiety w ciąży bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Analizy danych ze 192 krajów

[object Object]
Dlaczego warto się szczepić?tvn24
wideo 2/21

Ciężarne są narażone na większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 niż kobiety w wieku rozrodczym niebędące w ciąży, jak można przeczytać w "BMJ", brytyjskim naukowym czasopiśmie medycznym. Za ciężki przebieg COVID-19 autorzy analiz uznali ten, w którym dochodzi do hospitalizacji na oddziale intensywnej opieki medycznej i podłączenia do aparatury wspomagającej oddychanie.

Naukowcy z University of Birmingham i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przeprowadzili szczegółową analizę wyników 192 badań z całego globu dotyczących wpływu COVID-19 na kobiety w ciąży i ich dzieci. Na ich podstawie wykazali, że ciężarnym chorującym na COVID-19 bardziej grozi ciężki przebieg choroby. Ryzyko wzrasta dodatkowo, jeśli pochodzą one z mniejszości etnicznych lub mają schorzenia współistniejące, takie jak otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca.

339 zmarłych ciężarnych

Badacze wykazali także, że u jednej na dziesięć ciężarnych i niedawno ciężarnych kobiet, które z jakiegokolwiek powodu zgłosiły się do szpitali, zdiagnozowano COVID-19. Ogółem 339 ciężarnych pań zakażonych koronawirusem zmarło (czyli 0,02 proc.). Ogólny wskaźnik urodzeń martwych i zgonów noworodków był niski u kobiet z podejrzeniem lub potwierdzonym COVID-19. Najczęstsze objawy kliniczne COVID-19 u kobiet w ciąży to gorączka (40 proc.) i kaszel (41 proc.).Część z nich miała infekcję bezobjawową.

Czynniki ryzyka

Wyższy wiek matki, wysoki wskaźnik masy ciała, pochodzenie etniczne inne niż związane z białym kolorem skóry oraz wcześniejsza choroba współistniejąca (głównie nadciśnienie i cukrzyca) zostały zidentyfikowane jako czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 w czasie ciąży. Chociaż pojawiły się także dowody wskazujące, że pewne specyficzne stany ciąży, takie jak stan przedrzucawkowy i cukrzyca ciążowa, mogą być związane z ciężkim COVID-19 - autorzy twierdzą, że potrzeba więcej danych, aby rzetelnie ocenić tę korelację.

Grupa wysokiego ryzyka

- W świetle tych wyników kobiety w ciąży powinniśmy uznać za grupę wysokiego ryzyka. Szczególnie te z nich, które mają dodatkowe czynniki ryzyka - mówi autor pracy dr John Allotey. - Jednocześnie należy je uprzedzić, że ryzyko dla ich dzieci jest bardzo niskie - dodał. - Nasz przegląd ma kluczowe znaczenie dla kształtowania polityki zdrowotnej i podejmowania decyzji klinicznych - dodaje współautorka publikacji prof. Shakila Thangaratinam. - I same kobiety, i pracownicy służby zdrowia będą musieli wziąć pod uwagę dodatkowe ryzyko, na jakie narażone są ciężarne z COVID-19. To ważne przy podejmowaniu takich decyzji, jak podanie szczepionki czy sposób prowadzenia ciąży w ogólne - zaznaczyła.

Autor: map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości