Najnowsze

Intensywne opady i zagrożenie podtopieniami

Najnowsze

Spodziewamy się intensywnych opadów
Spodziewamy się intensywnych opadów

Miejscami w Polsce występują intensywne opady deszczu, przez co Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pogodowe i hydrologiczne. Ostrzeżenia mają pierwszy i drugi stopień.

Alerty obowiązują na południu kraju, w województwach: świętokrzyskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Ostrzeżenia meteorologiczne

W województwie świętokrzyskim i śląskim alerty przed intensywnymi opadami obowiązują do czwartku do godziny 3. W tym czasie spodziewamy się umiarkowanych i silnych opadów rzędu 30-35 l/mkw.

Na południu województwa opolskiego ostrzeżenie obowiązuje do czwartku do godziny 8. Prognozowana wysokość opadów to 20-35 l/mkw., jednak lokalnie może spaść do 45 l/mkw.

Na południu województwa dolnośląskiego ostrzeżenie jest ważne do czwartku do godz. 4. Synoptycy IMGW spodziewają się opadów od 15 do 25 l/mkw., a lokalnie - do 35 l/mkw.

Co oznaczają ostrzeżenia?

Alert pierwszego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW

Ostrzeżenia hydrologiczne

W związku z prognozowanymi opadami deszczu w niektórych rzekach wzrośnie poziom wód. W związku z tym IMGW wydał alerty hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia.

Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwie świętokrzyskim w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, a także w województwie śląskim w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły powyżej kaskady zbiorników oraz na innych mniejszych rzekach na terenie województw prognozowane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych. Ostrzeżenia obowiązują do czwartku do godz. 9.

W województwie śląskim także obowiązuje alert drugiego stopnia. W ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i jej dopływach przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Kręciwilku (Warta). Alert jest ważny od godz. 20 do czwartku do godz. 10.

W województwie śląskim na obszarze zlewni górnej Odry wydano alert pierwszego stopnia. Na górnej Odrze oraz jej dopływach przewidywane są wzrosty stanów wody. Niewykluczone są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych (szczególnie na Olzie i Kłodnicy). Ostrzeżenie obowiązuje do czwartku do godz. 12.

W województwie opolskim przewiduje się wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów Odry, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (szczególnie w zlewni Osobłogi, Straduni i Białej Głuchołaskiej). W Branicach (zarówno na Opawie jak i na bocznym korycie Opawy) stany wody będą w dalszym ciągu układały się powyżej stanów ostrzegawczych z tendencją wzrostową. Ostrzeżenie obowiązuje do czwartku do godz. 12.

w województwie dolnośląskim przewiduje się wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów środkowej Odry, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Największe wzrosty spodziewane są w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Kaczawy, Bystrzycy, Ślęzy i górnego Bobru. Alert jest ważny do czwartku do godz. 12.

Co oznaczają alerty hydrologiczne?

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Stan alarmowy to taki stan napełnienia koryta, przy którym woda zaczyna zagrażać obszarom zagospodarowanym i budowlom wodnym. Osiągnięcie stanu alarmowego jest podstawą ogłoszenia alarmu powodziowego. Zwykle stan ten leży w pobliżu wody brzegowej lub nieco poniżej zwyczajnej wielkiej wody.

Stan ostrzegawczy układa się poniżej stanu alarmowego, a po jego przekroczeniu ogłaszane jest pogotowie powodziowe. Wielkość różnicy pomiędzy stanem ostrzegawczym i alarmowym zależy od charakteru rzeki i przeciętnej szybkości przyboru wody.

Stan wody w rzekach 26 kwietnia 2017 roku o godz. 6 (IMGW)IMGW

Opady będą występować nie tylko w trakcie najbliższej doby, ale także później. Według synoptyków intensywne deszcze mają występować w Polsce do soboty.

Tomasz Zubilewicz o aktualnej sytuacji pogodowej
Tomasz Zubilewicz o aktualnej sytuacji pogodowej

Autor: zupi/aw / Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości