Najnowsze

Indie. "Atak na wielką skalę". Plaga szarańczy w różowym mieście

Najnowsze

[object Object]
Prehistoryczny chrząszcz z gatunku Pulchritudo attenboroughiMuseum of Nature and Science
wideo 2/23

Do indyjskiego miasta Jaipur dotarły roje szarańczy. Według lokalnych mediów ostatni raz takie zjawisko odnotowano tu prawie 30 lat temu. Służby meteorologiczne podają, że w kolejnych dniach owady mogą zagrozić mieszkańcom Nowego Delhi.

Mieszkańcy miasta Jaipur (Dźajpur), nazywanego różowym miastem, w środę umieszczali w mediach społecznościowych filmiki z chmarami szarańczy, przelatującymi przez miasto.

Dziennik "Hindu" opisuje, jak mieszkańcy próbowali odgonić roje owadów biciem w garnki i petardami. "Indian Express" przypomniał, że ostatnim razem szarańcza pojawiła się w mieście na początku lat 90.

"Atak na wielką skalę"

Owady zniszczyły już blisko 40 tysięcy hektarów ziemi uprawnej.

- Szarańcza pojawia się regularnie w kraju, ale ten atak jest na wielką skalę. Taka sytuacja zdarza się raz na trzy dekady i obecnie przypada na bardzo zły dla nas czas, kiedy zmagamy się z koronawirusem - powiedział agencji PTI Soumitra Dasgupta, generalny inspektor z indyjskiego ministerstwa środowiska.

Spryskują owady pestycydami

Lokalne władze walczą z plagą spryskując pestycydami drzewa, gdzie owady nocują.

- We wtorek w nocy zniszczyliśmy rój o długości sześciu i szerokości jednego kilometra - powiedział BR Kadwa, zastępca dyrektora departamentu rolnictwa stanu Radżastan. - Szarańcza zmieniła swoje zachowanie i przesuwa się na wyższej wysokości niż zazwyczaj. Trudno ją kontrolować - podkreślił.

- Obecnie wiatr w Nowym Delhi wieje od strony Radżastanu. To oznacza, że szarańcza może uderzyć w Nowe Delhi - opisywał sytuację dla agencji prasowej PTI Kuldeep Srivastava, szef regionalnego oddziału służb meteorologicznych. Oprócz Radżastanu, roje owadów zaobserwowano w stanie Madhja Pradesh i Uttar Pradesh. - Jednakże od 28 maja wiatr może zmienić kierunek na wschód - dodał.

Określenie różowe miasto wzięło się od koloru budynków, które wyłożone są różowym piaskowcem. To jedna z wielu atrakcji turystycznych w mieście.

Nieustępliwe owady

Pierwsze roje szarańczy pojawiły się na terytorium Indii 11 kwietnia. Z plagą dotychczas zmagał się Iran i Pakistan, a wcześniej kraje tzw. rogu Afryki. Bank Światowy uruchomił linię kredytową o wartości 500 milionów dolarów na walkę z plagą, która dotknęła 23 kraje w Afryce i Azji.

"Mimo prób opanowania szarańczy ostanie ulewy stworzyły idealne warunki dla rozmnażania się szkodników w kilku krajach" - napisali eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w oświadczeniu, nawiązując do cyklonu Amphan, który tydzień temu uderzył we wschodnie wybrzeże Indii. "Młode owady staną się nienasyconymi dorosłymi osobnikami w czerwcu, kiedy rolnicy zaczną zbierać plony, pogarszając już nie najlepszą sytuację żywnościową" - przestrzegali.

Autor: dd/aw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości