Najnowsze

Gradobicie na Podkarpaciu zniszczyło co najmniej 45 ha roślin

Najnowsze

Grad niszczy roślinność w lasach
Lay PaństwoweGrad niszczy roślinność w lasach

Grad jest bardzo niebezpieczny. Nie tylko dla ludzi. Cierpią także rośliny. Ostatnie gradobicie wyrządziło spore szkody w Nadleśnictwie Narol na Podkarpaciu.

Burza gradowa w zalesionych rejonach północno-wschodniego Podkarpacia trwała 20 minut. Gdyby tak intensywny opad zdarzył się nad terenem zurbanizowanym straty materialne byłyby znaczne. Nie wspominając już o rannych, ponieważ gradobicie zagraża zdrowiu ludzi.

Zniszczone rośliny

W ostatni wtorek (26 maja), około godziny 17.40 przez tereny Nadleśnictwa Narol (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie) przeszła bardzo silna burza gradowa. Wielkość brył lodowych sięgała 3 - 4 cm. Po 16 godzinach od burzy grad nadal był widoczny na ziemi (zobacz zdjęcia na materiale wideo). Lodowe kulki uszkodziły uprawy oraz świeże, tegoroczne przyrostów u drzew. Największe szkody zanotowano w Leśnictwie Kadłubiska na powierzchni około 45 ha.

Niebezpiecznie nad wsiami

Grad z tej burzy spadł także na terenach zamieszkałych. Burza z 26 maja objęła swoim zasięgiem wsie Chyże, Podlesina i Łosiniec.

Uważajcie na grad

Prognozy pogody ostrzegają, że w nadchodzących dniach w różnych rejonach kraju może spaść grad. Bądźcie czujni i obserwujcie niebo, żeby zawsze móc schować się przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Autor: AD/rp / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości