Japońska Agencja Meteorologiczna ogłosiła pojawienie się trendu klimatycznego El Niño na Pacyfiku. Według agencji informacyjnej Reuters, potęguje to obawy, iż globalne dostawy żywności ucierpią z powodu suszy i gwałtownie rosnących cen.
El Niño to występujący co kilka lat trend klimatyczny we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Odpowiada za klęski ekologiczne w regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Indii, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary globu.
Ceny żywności
Agencja Reutera odnotowuje, że ceny kukurydzy podskoczyły już o ponad 60 proc. w ciągu minionych dwóch miesięcy za sprawą największej od 56 lat suszy w Stanach Zjednoczonych. Z kolei susza w Ameryce Południowej spowodowała kłopoty z globalnymi dostawami soi.
El Niño ma wpływ na całe światowe rolnictwo. Zwłaszcza na gospodarki państw, których produkcja rolna jest mocno uzależniona od warunków pogodowych.
Zaniepokojone Indie
Z niepokojem informacji o El Niño nasłuchują w Indonezji. Ciepły prąd może wpłynąć na porę deszczową. Jeśli opadów w okresie monsunowym będzie tam mniej, to znacznie wpłynie to na tegoroczne zbiory.
Podobne nastroje panują w Indiach - drugim na świecie producencie żywności. Aktywniejszy El Niño zaburzy wrześniowy okres monsunowy. Jeśli jesienią będzie mniej opadów, to spadną zbiory między innymi zbóż czy soczewicy.
Wyższe ceny żywnosci, niższe paliw?
Na El Niño czekają natomiast w Chinach. Ciepły prąd oznacza dla rolników Państwa Środka późniejsze przyjście przymrozków, zwłaszcza na północy kraju, a co za tym idzie, dłuższy okres zbiorów.
Nadejście El Niño to również dobra informacja dla firm petrochemicznych. Szczególnie dla tych, które wydobywają surowce w Zatoce Meksykańskiej. Oznacza bowiem mniej gwałtownych zjawisk pogodowych przez co nie powinna być zagrożona eksploatacja złóż.
Do zimy
Japońska Agencja Meteorologiczna przewiduje, że zjawisko może się utrzymać do zimy.
W Ameryce Południowej może się to przyczynić do poprawy zbiorów kukurydzy i soi, ale jednocześnie poważnie zagrozić uprawom pszenicy w Australii, a także zaszkodzić zbiorom kawy, kakao i ryżu oraz produkcji cukru w Azji Południowo-Wschodniej.
Odpowiedzialny za suszę
W 1998 roku El Niño spowodował suszę w Australii i Azji Południowo-Wschodniej, powodując znaczne straty w rolnictwie. Trzy lata temu z powodu El Niño ucierpiały zbiory trzciny cukrowej w Indiach, co spowodowało gwałtowny wzrost cen cukru.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: PAP, Reuters