Ekstremalne susze, olbrzymie powodzie. Pogodą w Australii rządzą trzy oceany


Ocean Spokojny, Ocean Indyjski i Ocean Południowy. Te trzy ogromne zbiorniki okalają Australię. Nie da się ukryć, że bezpośrednio wpływają one na pogodę i klimat na tym kontynencie. Jednak okazało się, że ich oddziaływania wzajemnie się nakładają i potęgują.

Specjaliści z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney znaleźli powiązanie trzech dużych oceanów okalających Australię, na pogodę na tym najmniejszym kontynencie. Mowa o Oceanie Spokojnym, Oceanie Indyjskim i Oceanie Południowym. Od 2000 roku wzajemnie zwiększają swoje oddziaływanie na aurę w Australii.

Okresami pogoda w Australii jest wilgotna, przez co tworzą się powodzie, a w innym momencie brak opadów przyczynia się do ogromnych susz. Czasami te odmienne anomalie pojawiają się jednocześnie, ale na różnych obszarach. Co na to wpływa?

Oscylacje na Oceanach

Niezwykle wilgotne i zarazem suche lata pojawią się podczas, gdy na Pacyfiku anomalia EL Nino jest zsynchronizowana z dwoma innymi oscylacjami, które występują na Oceanie Indyjskim (ang. Indian Ocean Dipole) i Oceanie Południowym (ang. Southern Annular Mode). Wszystkie odnoszą się do temperatury wód w zachodniej i wschodniej części zbiornika, jedynie oscylacja na Oceanie Południowym bierze pod uwagę część północną i południową akwenu. Suche okresy są przypisane latom, kiedy występowało El Nino.

ENSO - kieruje globalne ocieplenie

Oscylacja południowa na Pacyfiku, która wiąże się z występowaniem El Nino, w skrócie oznaczana jest jako ENSO. Jest ona największym motorem globalnego ocieplenia. Nie ma w tym nic dziwnego - w końcu Pacyfik jest największym oceanem na Ziemi i zajmuje znaczną część naszej planety. Procesy, które tam zachodzą, w bliżej nieokreślonym stopniu wpływają na globalny klimat.

Zróżnicowane opady

Porównano temperaturę powierzchni na tych trzech oceanach i dane opadowe ze zdjęć satelitarnych. Po raz pierwszy wykazano synchronizację trzech cyklów na wszystkich sąsiednich oceanach Australii. Prowadzi to do ogromnych wahań opadów na lądzie. Dla przykładu, zarówno zjawisko La Nina, jak i ujemna faza oscylacji na Oceanie Indyjskim, sprowadzi nad Australię ulewy. Kiedy anomalie występują w tym samym czasie, wzmacniają się wzajemnie.

Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA

Autor: AD/jap / Źródło: theconversation.com

Pozostałe wiadomości