Najnowsze

Dziecko wyrwane matce z rąk. Cyklon Lidia w Meksyku

Najnowsze


Cyklon tropikalny Lidia w piątek dotarł do Meksyku. Półwysep Kalifornijski zmierzył się z powodzią - porównywalna wydarzyła się 80 lat temu.

Liczba osób, które zmarły z powodu cyklonu tropikalnego Lidia, wzrosła do siedmiu. Wśród ofiar znajduje się dwoje dzieci. W sobotę potężny sztorm nawiedził niektóre stany w Meksyku i przyniósł ze sobą ulewne deszcze.

Władze poinformowały, że najwięcej zniszczeń burza spowodowała na Półwyspie Kalifornijskim. Biuro prokuratora Kalifornii Dolnej Południowej poinformowało media, że ofiary kataklizmu zostały porażone prądem lub utonęły, gdy próbowały wydostać się z wody.

Dziecko wyrwane z rąk

Kobieta straciła dziecko: nurt wyrwał je z jej rąk, gdy próbowała przedostać się na drugą stronę zalanej ulicy. Inna utonęła, porwana przez wodę.

Cassandra Mehok wspomina kobietę, którą porwał nurt. Sama spędziła dwie doby zabarykadowana w hotelu. Tonącą kobietę zauważyła, gdy wraz z grupą turystów próbowała przedostać się do hotelu.

- Woda była tak wysoko. Próbowaliśmy się do niej przedostać, ale to było niemożliwe - powiedziała. - Nigdy nie zapomnę jej krzyków - skwitowała.

Jak dotąd nie wiadomo jaki jest los wspomnianej kobiety.

Burza, która przetoczyła się przez kilka meksykańskich stanów - między innymi przez Zachodni Meksyk - doprowadziła do skoków napięcia, a następnie do zaciemnienia wielu miejscowości. Ucierpiała zabudowa mieszkalna, a ponad 3 tysiące osób szukało ratunku przed żywiołem w schronach.

- Więcej osób już nie przyjmiemy. Mamy to 202 osoby, które szukały schronienia - stwierdziła Nadzorczyni jednego ze schronów. - Wielu nastolatków, pięcioro dzieci, a oprócz tego głównie kobiety - dodała.

Huragan Lidia zbliża się do wybrzeżaNASA
Siła burzy tropikalnej LidiaNOAA

Przed burzą, po burzy

Sekretarz Stanowego Urzędu Turystyki oszacował, że ponad 20 tysięcy turystów nie zdążyło opuścić zagrożonego terenu, gdy odwołano dziesiątki lotów.

Gubernator Kalifornii Dolnej Południowej Carlos Mendoza poinformował, że Lidia przyniosła ze sobą prawie 70 centymetrów deszczu.

- Od 1933 roku nie mieliśmy u nas tyle deszczu - stwierdził.

Państwowe Centrum Badań nad Huraganem ogłosiło, że cyklon tropikalny Lidia pojawił się na lądzie we wczesny piątek na wschód od miasta La Paz. Meteorolodzy prognozują, że burza ustanie do niedzieli wieczór.

Na tę chwilę cyklon oddala się z prędkością kilkunastu kilometrów na godzinę od wybrzeża.

Huragan Lidia nawiedził Meksyk National Hurricane Center

Autor: sj / Źródło: Reuters, CBC News

Pozostałe wiadomości