Najnowsze

Do 2050 roku możemy stracić aż 94 procent siedlisk małp człekokształtnych

Najnowsze

[object Object]
Gazy cieplarniane osiągnęły rekordowe poziomyWorld Meteorological Organisation
wideo 2/22

Zarówno w Afryce, jak i w Azji małpy człekokształtne są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Siedliska, w których żyją, znacznie się zmniejszają przez działalność człowieka. Badania międzynarodowego zespołu naukowców przewidują, że za 30 lat zasięg występowania tych małp zmniejszy się o nawet 94 procent.

Ludzie swoim postępowaniem mogą doprowadzić do całkowitego wyginięcia swoich najbliższych krewnych - małp człekokształtnych. Jeśli nie zmienimy naszego zachowania, możemy być ostatnią małpą człekokształtną żyjącą na tej planecie - wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców. Swoje wnioski opublikowali na łamach czasopisma "Diversity and Distributions".

Co się stanie za 30 lat

Według ekspertów jeśli sprawdzi się najgorszy scenariusz klimatyczny i emisje gazów cieplarnianych utrzymają się na obecnym poziomie, do 2050 roku utracimy 94 procent siedlisk, które stanowią dom dla małp człekokształtnych.

Nawet jeśli zaczniemy razem działać, ograniczając emisję paliw kopalnych i chroniąc ekosystemy, modele matematyczne pokazują, że goryle, szympansy i bonobo (szympansy karłowate) w ciągu najbliższych 30 lat prawdopodobnie utracą 85 procent swojego zasięgu w Afryce. Bez względu na to, który scenariusz się spełni, mniej więcej połowa wszystkich strat siedlisk może nastąpić na obszarach chronionych, takich jak parki narodowe.

Istnieje szansa, że ​​małpy człekokształtne uciekną na wyższe tereny, ale wymaga to czasu, a wiele gatunków powoli się rozmnaża i wymaga niszowych środowisk - twierdzą autorzy publikacji. Taka migracja mogłaby również wypędzić małpy człekokształtne z obszarów chronionych, co naraziłoby ich populacje na jeszcze większe ryzyko. Seria nowych modeli szacuje, że przyszłe zasięgi szympansów, goryli i bonobo przesuną się głównie w kierunku obszarów niechronionych, na których czynnie działa człowiek.

Kompleksowe badanie

Obecne prognozy oparte są na najbardziej kompleksowej bazie danych dotyczącej populacji małp afrykańskich. Badacze wykorzystali w nich prognozy klimatyczne, dane dotyczące użytkowania gruntów oraz prognozy wzrostu populacji ludzkiej. Choć istnieje wiele publikacji, które pokazują, jak źle radzą sobie małpy człekokształtne w ostatnich dziesięcioleciach, niewiele z nich próbuje przewidzieć, co stanie się z ich populacją w przyszłości.

Autor: anw / Źródło: Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości