Najnowsze

COVID-19 u dzieci. Powstała największa jak dotąd analiza zachorowań wśród najmłodszych

Najnowsze

Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radzi
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radziKancelaria Premiera
wideo 2/21

To pierwsza tak duża analiza dotycząca zachorowań na COVID-19 u dzieci. Specjaliści sprawdzili dane prawie ośmiu tysięcy najmłodszych pacjentów, by dokładniej przyjrzeć się specyfice zakażenia. Wyniki okazały się zaskakujące.

Największy jak do tej pory systematyczny przegląd piśmiennictwa dotyczącego dzieci i młodych dorosłych z COVID-19 przeprowadzili naukowcy z University of Texas Health Science Center w amerykańskim San Antonio. Analizą objęto badania opublikowane pomiędzy 24 stycznia a 14 maja 2020 roku.

Większość artykułów w czasopismach pochodziła z Chin. Największe uwzględnione badanie zgłosił jednak zespół Centrów do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób COVID-19 z USA (2572 pacjentów).

- Nasze dane zostały zebrane ze 131 badań i obejmują 7780 pacjentów w całym spektrum wieku dziecięcego - powiedział współautor badania, dr Alvaro Moreira, adiunkt pediatrii w UT Health San Antonio.

Statystyki

Jak się okazało, 19 procent pacjentów pediatrycznych nie wykazywało objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2, u 21 procent na zdjęciach rentgenowskich płuc pojawiały się plamiste zacienienia, u 5,6 procent rozwijały się towarzyszące COVID-19 infekcje, takie jak grypa. 3,3 procent zostało przyjętych na oddziały intensywnej terapii, zgłoszono siedem zgonów.

Najczęstszymi objawami, podobnie jak w populacji dorosłych, była gorączka i kaszel. Stwierdzono je odpowiednio u 59 procent i 56 procent populacji pediatrycznej.

Liczba dzieci z bardzo dobrymi wynikami badań zaskoczyła zespół badawczy.

- Chociaż słyszymy o ciężkich postaciach choroby u dzieci, zdarza się to bardzo rzadko - powiedział dr Moreira.

Skrajne postaci choroby

Na szczęście tylko u niewielkiej liczby młodych pacjentów wystąpił wieloukładowy zespół zapalny - choroba przypominała u nich skrajne formy COVID-19 obserwowane u dorosłych.

- Dzieci z ogólnoustrojowym stanem zapalnym miały znaczny spadek liczby limfocytów we krwi - powiedział dr Moreira. - Dzieci z dodatnim wynikiem COVID, które nie miały skrajnej postaci choroby, miały 42 procent limfocytów we krwi, w porównaniu z 11 procent u dzieci z zespołem wieloukładowym.

U dziewięciu pacjentów pediatrycznych zaobserwowano niewydolność nerek, niewydolność wątroby także u dziewięciu, zaś wstrząs u 19. U 42 pacjentów potrzebna okazała się wentylacja mechaniczna.

Jak zaznaczył dr Moreira, badanie nie uwzględnia nowej fali pacjentów w Nowym Jorku, Anglii i we Włoszech, gdzie specjaliści zaczynają teraz widzieć dzieci z wieloukładowym zespołem zapalnym.

Autor: kw/map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości