Liczba nietoperzy w województwie świętokrzyskim w ciągu ostatniego roku spadła. Chiropterolodzy zbadali około 90 obiektów w 17 miejscowościach w województwie, w których zwykle zimowały te ssaki.
Naukowcy skupili się głównie na schronieniach w otoczeniu ludzi, między innymi dokładnie sprawdzone były piwnice, przepusty kolejowe oraz podziemia zabytkowych obiektów.
- Wiele przydomowych piwnic, często liczących ponad sto lat albo ulega zawaleniu, albo jest likwidowanych - mówił Łukasz Misiunia, prezes stowarzyszenia MOST (Możesz Obrać Swój Tor). -Wiele przydomowych piwnic, często liczących ponad sto lat albo ulega zawaleniu, albo jest likwidowanych. Z obiektów w Górach Świętokrzyskich nadających się dla nietoperzy zajętych jest około 45-55 proc. - dodał.
Gwałtowny spadek liczby osobników w Świętokrzyskiem
Chiropterolodzy martwią się gwałtownym spadkiem nietoperzy w regionie. Do tej pory naukowcom udało naliczyć się 120 osobników. We wcześniejszych latach, w pojedynczych miejscach, takich jak ruiny huty :"Jóżef" w Samsonowie, odnotowano ponad 130 nietoperzy. W tym roku naliczono tam 50 sztuk, a rok wcześniej 80.
- Ogólnie rzecz biorąc, w tym roku jest około 50 proc. mniej nietoperzy niż w latach poprzednich. Skontrolowaliśmy jedną z jaskiń, która jest dobrym zimowiskiem i tam też było około połowy osobników w porównaniu z 2014 rokiem. Teraz zimowiska są mniej zajęte i nie bardzo wiemy z jakiego powodu - powiedział Misiuna.
Liczebność nietoperzy nie zmniejszyła się jedynie w dwóch miejscowościach, w Odworązku oraz w Obicach pod Morawicą.
- We wszystkich sąsiednich miejscowościach z jakiejś przyczyny jest ich dużo mniej. W Sorbinie, który graniczy z Odrowążkiem, rok temu było 30 osobników w tym roku tylko 7 – wyliczał Misuna.
Łagodna zima może być przyczyną
Zjawisko może tłumaczyć na przykład łagodna zima, która sprawiła, że zwierzęta te wybrały mniej odizolowane schronienia, takie jak dziuple.
- Niestety to jest tylko hipoteza, teraz kiedy warunki pogodowe się zmieniły i mamy kilka dni z minusową temperaturą, planujemy powtórzyć badania w niektórych miejscach, m.in. w Samsonowie poinformował prezes stowarzyszenia.
Gacek brunatny i mopek
Najliczniej zimującym w Górach Świętokrzyskim gatunkiem jest gacek brunatny (stanowi 50 proc. wszystkich nietoperzy w regionie). Na drugim miejscu jest mopek.
- To jest gatunek zagrożony wymarciem, on jest związany z górskimi lasami iglastymi. Lubi zimne okolice i w Górach Świętokrzyskich jest go sporo - mówił Misiuna.
Najwięcej przedstawiciel tego zagrożonego gatunku można spotkać w Samsonowie.
Autor: mab/map / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock