Najnowsze

Była krowa, nie ma krowy. Za tajemniczym zniknięciem stoi borsuk

Najnowsze

Niesamowity wyczyn borsuka
E.R. Buechley, The University of UtahNiesamowity wyczyn borsuka

Naukowcy chcieli sprawdzić, jak zachowują się padlinożercy w swoim naturalnym środowisku. Wyłożyli martwe krowy i wrócili po kilku dniach. Nie znaleźli jednak jednego ciała. Dopiero odtworzenie nagrań z fotopułapki wyjaśniło zagadkowe zniknięcie. Złodziejem okazał się rezolutny... borsuk.

Co dziwnego jest w odkryciu, którego dokonali amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w stanie Utah? Wbrew pierwotnym założeniom dotyczyło borsuka, a dokładniej borsucznika amerykańskiego, czyli gatunku drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Ten niezwykły borsuk sam zakopał krowę. Co prawda młodą, ważącą około 20-25 kilogramów, jednak nawet to stanowi nie lada wyczyn.

Tajemnicze zniknięcie

W ubiegłym roku badacze wyłożyli w górach Grassy Mountains, na zachód od Salt Lake City, truchła siedmiu cieląt. Chcieli dzięki temu sprawdzić, który z padlinożerców pojawi się przy młodej krowie i jak będzie się zachowywał. Żeby móc to zrobić, zamontowali fotopułapki. Po tygodniu jeden z naukowców, Evan Buechley, wrócił w miejsce badań i zauważył, że jedno z cieląt zniknęło.

Było to o tyle zaskakujące, że - jak sam stwierdził - bardzo trudnym byłoby dla któregokolwiek ze zwierząt przeniesienie tak dużego stworzenia. Zagadkę udało się rozwiązać dopiero po odtworzeniu materiału z fotopułapki. Okazało się wtedy, że... krowę zakopał borsuk. Zajęło mu to pięć dni.

Następnie przez dwa tygodnie siedział w powstałej norze wraz ze swoją zdobyczą. Po tym czasie na krótko wyszedł na zewnątrz. Pod powierzchnię wrócił po niedługim czasie, gdzie pozostał przez kilka tygodni.

Borsuki nieznane

Buechley podkreślił, że znamy fizjonomię zwierzęcia, mimo tego nie mamy pojęcia na temat jego zachowań.

W innych badaniach wykazano, że różne gatunki z tej samej rodziny co borsuk (łasicowate) także próbowały zakopywać większe od siebie zwierzęta. Przy czym zwyczajnym pożywieniem łasicowatych są gryzonie czy króliki.

Po odkryciu zakopanego cielęcia naukowcy przypuszczają, że dla borsuków nie istnieje limit wielkości zwierzęcia, które może przechowywać w swojej norze. Jeżeli rzeczywiście byłaby to prawda, miałoby to ogromny wpływ na środowisko naturalne.

Intrygujące odkrycie naukowców z University of Utah
Intrygujące odkrycie naukowców z University of UtahE.R. Buechley, The University of Utah

Autor: ao/aw / Źródło: University od Utah

Źródło zdjęcia głównego: E.R. Buechley, The University of Utah

Pozostałe wiadomości