Burza monsunowa zwaliła się na Phoenix

x-newsBurza monsunowa w USA

Ulewne deszcze, silne wiatry i burze piaskowe - tak wygląda lato w Arizonie. Burza monsunowa - niesamowite zjawisko atmosferyczne, latem będące dla mieszkańców miasta Phoenix niemal codziennością - została uchwycone na filmie.

W Arizonie trwa sezon burz monsunowych. Nieustannie pojawia się tam ulewny deszcz i wiatr, który unosi kłęby pyłu. To bardzo niebezpieczne zjawisko.

Film przedstawia zetknięcie się dwóch frontów atmosferycznych, które spowodowało gwałtowną zmianę pogody.

Sezon deszczowy w Arizonie

Sezon deszczy monsunowych w Arizonie jest wyjątkowo ciepły i wilgotny, jednak dobiega już końca.

Zjawisko monsunu ma związek z układem wiatrów zwanym monsunem letnim. Powstaje on w wyniku zetknięcia układu niskiego ciśnienia występującego nad lądem i wysokiego ciśnienia nad powierzchnią morza. W ten sposób powstaje silny wiatr wiejący od morza w stronę lądu.

Przyczyna zjawiska wynika z przesuwania się w ciągu roku Międzyzwrotnikowej Strefy Zbieżności Pasatów (MSZ). Latem jej linia przemieszcza się na północ od równika, przynosząc znad oceanu zachmurzenie i opady.

Poniższa prognoza przedstawia przewidywane opady we wrześniu, październiku i listopadzie (kolor zielony - opady powyżej normy, kolor brązowy - opady poniżej normy):

Prognozowane opady monsunowe w USANOAA

Autor: ab/map / Źródło: X-news/ A. Woś, Meteorologia dla geografów, PWN 2002

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości