Blisko 100 tysięcy żółwi wykluwa się i rozpełza we wszystkie strony


Niesamowity widok z rezerwatu biologicznego w stanie Amazonas w Brazylii. Organizacja ekologiczna Wildlife Conservation Society opublikowała nagranie z momentu, w którym tysiące żółwi wykluwa się, a następnie rozchodzi po plaży.

Żółwie rodziły się przez kilka dni - poinformowała organizacja Wildlife Conservation Society (WCS), która podzieliła się filmem. Tylko jednego dnia wylęgło się około 71 tysięcy, a kilka dni później kolejne 21 tysięcy osobników.

Żółwie wykluły się w rejonie rzeki Purus, będącej dopływem Amazonki. Ekolodzy obserwowali samice i ich gniazda w Rezerwacie Abufari w Brazylii. Badają oni warunki, w których żyją zwierzęta i sprawdzają, jak poprawić ich ochronę.

Im więcej, tym lepiej

Gatunek, o którym mowa to arrau (Podocnemis expansa). Jest największym żółwiem słodkowodnym w Ameryce Południowej i największym amerykańskim żółwiem z podrzędu bokoszyjnych, czyli takich, które poprzez zgięcie szyi w bok chowają głowę i szyję do pancerza. Należą do rodziny pelomeduzowatych.

Im więcej jest młodych, tym mają większe szanse na uniknięcie drapieżników i przeżycie. Są zagrożone z powodu niszczenia ich naturalnych siedlisk, handlu ich mięsem i jajami. Dorosłe osobniki osiągają ponad metr długości i ważą około 90 kilogramów. Odgrywają ważną rolę w ekosystemie, roznoszą między innymi nasiona dziesiątków roślin.

Autor: ps/dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości