Najnowsze

Bezcenne odkrycie Polaków. Wieści o nim obiegły świat

Najnowsze


Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.

Polscy i peruwiańscy badacze pod kierownictwem dr Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego badali miasteczko Huarmey, które oddalone jest od stolicy Peru, Limy, o 300 km. Wykopaliska prowadzone są na obszarze 60 ha.

Miejsce było badane już w latach 30. XX wieku, ale ostatecznie prace zostały zawieszone ze względów bezpieczeństwa. Na terenach grasują lokalne grupy przestępcze, które trudnią się handlem zrabowanymi dziełami sztuki. Również polscy naukowcy musieli zachować w dużej tajemnicy swoje prace.

Rzuci nowe światło na historię?

Naukowcy dotarli do grobowca datowanego na 700 - 1000 rok. W nim znaleźli ponad 1200 bezcennych przedmiotów wykonanych ze srebra, złota, ołowiu, brązu, kości, a także drewniane rzeźby, materiały i ceramikę.

- W grobowcu znaleźliśmy także 63 ludzkie szkielety, głównie kobiet, ubranych w pogrzebowe szaty w typowej dla Wari siedzącej pozycji - powiedział Giersz.

Archeolog Wiesław Więckowski wyjaśnił, że 59 ciał w bogatych strojach zostało odkrytych w dużej komnacie w siedzącej pozycji. Sześć nagich ciał leżało płasko na podłodze, co może świadczyć o tym, że zostały złożone w ofierze. Wiek szkieletów szacuje się na ok. 1300 lat.

- Fakt, że w grobowcu znaleziono głównie kobiety otoczone kosztownościami, może prowadzić do wniosku, że było to miejsce pochówku rodziny królewskiej i to zmienia naszą dotychczasową wiedzę na temat roli kobiet w kulturze Wari - powiedział Więckowski.

Cywilizacja Wari

Wari jako pierwsi w Ameryce Południowej stworzyli imperium i rządzili w Andach na długo przed lepiej znanymi Inkami.

O polskich wykopaliskach piszą media na całym świecie. O skali odkrycia może świadczyć także fakt, że na czwartkowej konferencji prasowej organizowanej przez archeologów pojawił się peruwiański prezydent Ollanta Humala.

Znalezione przedmioty po odrestaurowaniu i zabezpieczeniu zostaną wystawione na widok publiczny w muzeum w Limie.

Autor: pk/rs,tr / Źródło: Reuters TV, BBC News

Pozostałe wiadomości