Najnowsze

"Bardzo duże utrudnienia w ruchu". Orkan Darcy przyniesie obfite opady śniegu w Holandii

Najnowsze


W całej Holandii obowiązują czerwone alerty pogodowe. W związku z orkanem Darcy spodziewane są obfite opady śniegu, ujemne temperatury oraz silny wiatr. Ostatnia burza śnieżna przeszła przez Holandię w 2010 roku.

Holenderski Instytut Meteorologiczny (KNMI) ostrzega przed niebezpieczną pogodą. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia.

"Proszę przygotować się na bardzo duże utrudnienia w ruchu" - napisano na oficjalnym koncie instytutu na Twitterze. Według KNMI na południu kraju spadnie około 10 centymetrów śniegu, na wschodzie lokalnie do 15 centymetrów. Najmniejsze opady spodziewane są na północy kraju i w południowej Limburgii do pięciu centymetrów, tam jednak będzie wiał najsilniejszy wiatr.

Ostrzeżenia meteorologiczne w Holandii (meteoalarmmeteoalarm.eu

Kupują sanki i łyżwy

Jak informuje dziennik "Metro", mieszkańcy holenderskich miast cieszą się z zapowiadanych opadów i masowo kupują sanki i łyżwy. - Większość już nie może się doczekać zabawy na śniegu. W mediach społecznościowych jest wysyp zdjęć ludzi, którzy mają już przygotowaną łopatę do śniegu lub sanki - podaje na swojej internetowej stronie "Metro".

Holenderski rząd opublikował specjalne oświadczenie, w którym czytamy: "Nawet jeśli cieszysz się śniegiem, trzeba pamiętać o zagrożeniu koronawirusem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możesz wychodzić z domu z osobami z własnego gospodarstwa domowego, samemu lub z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. Oznacza to, że możesz rzucać śnieżkami we własnym gospodarstwie domowym. Jazda na łyżwach jest dozwolona, jednak zawody sportowe i inne imprezy są zabronione".

Cytowany przez dziennik "Algemeen Dagblad" premier Mark Rutte uważa, że Holendrzy powinni cieszyć się zimową pogodą, która jest przewidywana na najbliższe dni. - Nie przewracaj się i bądź ostrożny. Szpitale nie czekają na złamania kości - dodał Rutte. Instytut Zdrowia GGD poinformował, że z powodu wprowadzenia kodu czerwonego, wstrzymane zostają szczepienia oraz testy na COVID-19.

Autor: anw / Źródło: PAP, www.meteoalarm.eu

Pozostałe wiadomości