Balonem niemal w kosmos

Lot balonem potrwa ok. 3 godziny

"Bloon" to nazwa pierwszego balonu, który będzie oferować komercyjne loty w wyższe partie atmosfery. Balon ma być ekologiczną alternatywą dla samolotów oferujących te same atrakcje. Barcelońska firma Zero2infinity zapewnia, że "pozaziemska" podróż będzie dostępna dla każdego, kto zapłaci 110 tys. euro.

- Biorąc pod uwagę wysokość, na jaką chcemy wysyłać naszych klientów, zaletą naszego pomysłu jest to, że nie trzeba będzie odbywać specjalnych treningów, a testy medyczne nie muszą być aż tak rygorystyczne, jak w przypadku astronautów. Każdy zdrowy człowiek będzie w stanie odbyć lot pozaziemski - mówi Jose Mariano López Urdiales, prezes i założyciel firmy Zero2infinity z Barcelony.

Jak zapewnia w wywiadzie dla "The Space Business", Hiszpan chce dać każdemu chętnemu kameralną podróż balonem na wysokość 36 tys. metrów, w górne warstwy atmosfery.

Podróż balonem w kosmos/ Zero2infinity

I przygoda, i widoki

Pomysł wynoszenia ludzi tak wysoko balonem nie jest niczym nowym. Do chwili pierwszych podróży z wykorzystaniem silników rakietowych, czyli do końca lat 50-tych, przeprowadzono wiele udanych lotów balonowych w wysokie warstwy ziemskiej atmosfery. Jednak nigdy wcześniej loty te nie były tak łatwo dostępne.

Urdiales, który jest absolwentem inżynierii lotnicznej na Universidad Politécnica de Madrid, wymyślił "Bloon" – kabinę przymocowaną do balonu wypełnionego helem, która może pomieścić 6 osób, w tym dwóch pilotów. Kabina z wielkoformatowymi oknami przypomina mieszkanie z fotelami lotniczymi, można będzie nawet zamówić dekorację wnętrz i specjalny posiłek na czas lotu. Lot będzie składał się z godzinnej fazy pionowego wznoszenia oraz ok. dwugodzinnego szybowania i podziwiania naszej planety, a potem z trwającej około godziny fazy opadania. Ta ostatnia część podróży odbywa się po oddzieleniu czaszy balonu od kapsuły i opadania na ziemię przy użyciu spadochronów oraz ośmiu nadmuchiwanych "nóg", które zmniejszają wstrząsy podczas lądowania.

Tuż po oddzieleniu balonu od kapsuły w trakcie swobodnego spadku istnieje także możliwość wprowadzenia uczestników w stan nieważkości. Ale główną atrakcją będą spektakularne widoki przez panoramiczne okna - będzie można zobaczyć m.in. krzywiznę Ziemi i robić zdjęcia gwiazd. - Klienci lotów kosmicznych dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy chcą doświadczać i tych którzy chcą widzieć. My damy im i przygodę, i widoki – mówi szef Zero2infinity.

Podróż balonem w kosmos/ Zero2infinity
Podróż balonem w kosmos/ Zero2infinity

Pozaziemska podróż za euro

Wybór 36 tys. metrów, na którą poleci "Bloon", jest optymalny, ponieważ jest to na tyle wysoko, że ludzkie oko potrafi docenić wszystkie walory wizualne lotu, a jednocześnie powrót na Ziemię jest bezpieczny i niezbyt skomplikowany. Barcelońska firma ma za sobą pierwszy test mniejszej wersji balonu na wysokości 33 km, w przyszłym roku planuje wysłać w podróż pierwszego człowieka. - Gdy testy się powiodą, pierwsze komercyjne loty odbędą się pomiędzy 2013 a 2015 – Urdiales zapowiada w rozmowie z "The Space Business". I dodaje: - Będziemy mogli latać z pasażerami każdej narodowości. Tutaj pogoda jest niesamowita, co jest równie dobre dla jakości życia, jak i lotów.

Cena też będzie bardziej przystępna – lot ma kosztować 110 tys. euro, czyli ok. 450 tys. zł. To ok. połowa kwoty, którą trzeba będzie zapłacić za "kosmiczny" rejs samolotem Virgin Galactic.

Podróż balonem w kosmos/ Zero2infinity

Czytaj więcej na tvn24.pl

Autor: am\mtom,aq / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości