Alerty IMGW przed burzami z gradem. Gwałtowna aura w Polsce

Autor:
ps,anw/dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/6
Pogoda na jutro - 12.09

IMGW wydał w sobotę alarmy pierwszego stopnia przed burzami, którym miejscami mogą towarzyszyć opady gradu. Może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy. W niedzielę także możliwe są wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, co przyniesie pogoda w weekend.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

Alerty IMGW pierwszego stopnia: burze z gradem

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, i zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 75 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy jest grad.

Alerty ważne będą do północy z soboty na niedzielę.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Pogoda na weekend. Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielę

W niedzielę alarmy pierwszego stopnia przed burzami mogą pojawić się w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim (z wyłączeniem powiatów położonych na południowym wschodzie regionu).

IMGW planuje też wydać ostrzeżenia przed burzami z gradem w województwach: dolnośląskim (w powiatach południowych), opolskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim oraz podlaskim.

Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielętvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia IMGW

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:ps,anw/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości