Alergeny szaleją. Co z cerą i makijażem?

Co z makijażem dla alergików?

Spuchnięta twarz, czerwony i zakatarzony nos, łzawiące oczy, a do tego makijaż wystawiony na wiosenne zmiany pogodowe. Jak sobie z tym radzić? Na pytania portalu TVN Meteo odpowiada wizażystka Agnieszka Lamcha.

- Kremy barierowe i te z flitrem SPF 50+ to podstawa. Wczesną wiosną, kiedy pyli najmocniej, nasza skóra jest podrażniona, dlatego warto zrezygnować z mocnego makijażu - mówi Agnieszka Lamcha, wizażystka w rozmowie z portalem TVN Meteo. - W tym roku mamy szczęście, bo akurat delikatne, pastelowe makijaże są najmodniejsze - dodaje.

- Na twarz powinniśmy kłaść krem z jak najwyższym filtrem, najlepiej SPF 50+. Jeśli ktoś chciałby korzystać z dobrodziejstw słońca i trochę się opalić, może użyć niższego filtra, ale nie mniejszego niż SPF 20 - tłumaczy Lamcha i wyjaśnia, że wówczas unikniemy podrażnień wywołanych słońcem, fotouczuleń, a dodatkowo nie przyśpieszamy procesu starzenia się skóry.

Potrzebna bariera

- Polecam też kremy barierowe, które tworzą na skórze warstwę ochronną utrudniającą pyłkom wywołanie reakcji alergicznej na naszej skórze. Deszcz, wiatr i słońce też powodują wówczas mniejsze szkody. Jeśli nie mamy takiego kremu możemy użyć lżejszego podkładu lub kremów tonujących. Ważne, by stworzyć warstwę, która ochroni naszą skórę twarzy - mówi wizażystka.

Jednak według niej zbyt duża ilość podkładu może paradoksalnie zwiększyć ryzyko wystąpienia podrażnień. - Skóra ma być chroniona, ale nie ma potrzeby męczyć jej dodatkowymi bodźcami w postaci dużej ilości kosmetyków. Ona jest już podrażniona pyłkami, więc na wszystko reaguje intensywniej - tłumaczy.

Co z tym nosem?

Katar sienny to zmora wielu alergików. - Nosa lepiej nie malować, i tak będziemy go co chwilę wycierać, więc nie ma to większego sensu. Jeśli jednak jest zbytnio czerwony, możemy użyć pudru lub bronzera - mówi Agnieszka Lamcha. - W sytuacjach trudnych, gdy na twarzy pojawi się czerwony wyprysk lub plama, należy użyć korektora. W tym przypadku zielonego lub żółtego, albo cielistego o tych podtonach - dodaje.

- Usta natomiast zwyczajowo należy nawilżać. Z kolei jeśli chodzi o oczy to absolutnym must have są wodoodporna mascara i nawilżające krople do oczu. Polecam też pastelowe cienie w kremie, które są lekkie i delikatne - mówi kończąc rozmowę Lamcha.

Autor: ar/ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości