2011 w dziesiątce najcieplejszych od ponad 120 lat. Tylko 0,12 st. od rekordu

Temperatury na Ziemi w ciągu ostatnich 120 lat (NASA)
Temperatury na Ziemi w ciągu ostatnich 120 lat (NASA)
NASA
NASATemperatury na Ziemi w ciągu ostatnich 120 lat (NASA)

Globalne ocieplenie klimatu wydaje się nie być naukową mrzonką. Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała raport, który pokazuje wzrost średniej globalnej temperatury na Ziemi. Rok 2011 znalazł się w dziesiątce najcieplejszych lat od 1880 roku.

Należący do NASA Instytut Studiów Kosmicznych Goddarda w Nowym Jorku, który monitoruje temperatury na całym świecie, opublikował zaktualizowaną analizę pokazującą stosunek temperatury w 2011 roku do średniej temperatury globalnej, mierzonej od połowy XX wieku.

Średnia temperatura na całym świecie w 2011 roku była o 0,51 st. C wyższa niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Ziemia nie oddaje swojej energii

- Wiemy, że planeta pochłania więcej energii niż emituje - poinformował dyrektor Instytutu Goddard'a James E. Hansen. - Zauważamy trend wzrostowy średnich temperatur. Mimo zjawiska pogodowego La Nina, które powinno obniżać globalną temperaturę, i niskiej aktywności słonecznej,w ciągu ostatnich kilku lat, rok 2011 był jednym z 10 najcieplejszych lat w historii - dodał. Różnica pomiędzy rokiem 2011 i najcieplejszym jak do tej pory według naukowców rokiem 2010 wynosi 0,12 st. C. Ze względu na dużą różnorodność klimatu naturalnego Ziemi, naukowcy nie spodziewają się systematycznego wzrost temperatury konsekwentnie rok po roku. Zwracają raczej uwagę na przedział czasowy dekady.

Dziewięć rekordów ciepła w XXI wieku

Temperatury pierwszych 11 lat XXI wieku były powyżej średniej. Dziewięć razy padał rekord wysokości średniej temperatury dla całej Ziemi. Jedynym rocznikiem XX wieku, który wciąż utrzymuje się w 10 najcieplejszych lat w historii jest 1998.

Globalna różnica temperatur od 1880 roku (NASA Earth Observatory, Robert Simmon)
Globalna różnica temperatur od 1880 roku (NASA Earth Observatory, Robert Simmon)Globalna różnica temperatur od 1880 roku (NASA Earth Observatory, Robert Simmon)NASA

Wyższe temperatury to efekt rosnącego stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, zwłaszcza dwutlenku węgla. Gazy te absorbują promieniowanie podczerwone emitowane przez Ziemię i nie pozwalają mu uciec do przestrzeni kosmicznej.

Będzie coraz cieplej

Analiza temperatur prowadzona przez Instytut Goddarda tworzona jest na podstawie danych o pogodzie z ponad 1000 stacji meteorologicznych na całym świecie, satelitarnych obserwacji temperatury powierzchni morza i pomiarów temperatury na Antarktydzie, wykonywanej przez stacje badawcze.

Hansen stwierdził, że spodziewa się kolejnego, rekordowego roku pod względem średniej temperatury na świecie w ciągu najbliższych 2-3 lat. Tłumaczy to wzrostem aktywności Słońca i temperatur wód Pacyfiku.

Autor: ls/rs / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości